Από την “κόλαση” στον τελικό ο Ρούντ

Πετυχαίνοντας μια σπουδαία ανατροπή, ο Νορβηγός τενίστας επικράτησε με 3-1 σετ (3-6, 6-4, 6-2, 6-3) του Μαρίν Τσίλιτς και ετοιμάζεται για να αντιμετωπίσει τον Ράφα Ναδάλ.

Ο Κάσπερ Ρουντ πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του στο «Φιλίπ Σατριέ». Το Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης μπορεί να έχασε το πρώτο σετ από τον Κροάτη αντίπαλό του, όμως, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και “γύρισε” το ματς. Η κυριαρχία του μετά το 1-0 του αντιπάλου του ήταν ξεκάθαρη, με επί μέρους σκορ 18-9 στα γκέιμ.

Πλέον, έχει μπροστά του την μεγαλύτερη πρόκληση της καριέρας του, δηλαδή την κατάκτηση ενός τίτλου Grand Slam. Βέβαια, εμπόδιο σε αυτή την προσπάθεια θα είναι ο κορυφαίος τενίστας της ιστορίας στο χώμα, ο Ράφα Ναδάλ των 13 κατακτήσεων Roland Garros.