Άνετος ο Τσιτσιπάς στους “16”

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, αντιμετώπισε τον Ντένις Νόβακ για τη φάση των “32” στο τουρνουά της Βιέννης και κατάφερε να επιβληθεί με 2-0 σετ, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τους “16”.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει το πρώτο γκέιμ της αναμέτρησης και να κρατήσει το σερβίς. Το δεύτερο παιχνίδι του πρώτου σετ, πήρε ο Νόβακ και στη συνέχεια ο Έλληνας τενίστας πήρε εκ νέου το προβάδισμα, έκανε το 2-1 και μάλιστα χωρίς να χάσει πόντο. Ο Αυστριακός… πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον 24χρονο τενίστα και ισοφάρισε σε 2-2, χωρίς να χάσει πόντο εξίσου.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, κατάφερε να πάρει το πέμπτο γκέιμ και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ, σημειώνοντας το 3-2 και πάλι με 40-0. Οι δύο αθλητές πήγαιναν χέρι-χέρι και έτσι ο Νόβακ έφερε την αναμέτρηση και πάλι σε ισορροπία, κρατώντας το σερβίς του. Ο Νόβακ κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα (4-3), σημειώνοντας το πρώτο μπρέικ στο έβδομο παιχνίδι. Ο Έλληνας τενίστας, ήταν αρκετά εκνευρισμένος μετά το μπρέικ που έκανε ο αντίπαλος του.

Παρόλα αυτά, απάντησε και εκείνος με μπρέικ και έκανε το 4-4. Ο Τσιτσιπάς, πήρε και πάλι “κεφάλι” στο σκορ και με δεύτερη συνεχόμενη νίκη σε γκέιμ κατέγραψε το 5-4. Στη συνέχεια ο Νόβακ κράτησε το σερβίς του και ισοφάρισε ξανά σε 5-5. Ο Έλληνας τενίστας, μπήκε και πάλι σε θέση οδηγού, κρατώντας το σερβίς. Σε ένα… ατελείωτο πρώτο σετ, ο Νόβακ έκανε το 6-6 στο 12ο γκέιμ. Στη διαδικασία του tie break, ο Έλληνας αθλητής έκανε το 7-2 και πήρε το πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ, ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος πήρε τα πρώτα δύο γκέιμ. Ο Νόβακ έβγαλε αντίδραση, πήρε το 3ο παιχνίδι και έκανε το 2-1. Στη συνέχεια όμως, ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να αντιδράσει και να γυρίσει “τούμπα” το ματς. Συγκεκριμένα, ο Τσιτσιπάς “πάτησε γκάζι” και κατάφερε να “καθαρίσει” το ματς με 6-2 σετ, παίρνοντας το εισιτήριο για τη φάση των “16” του τουρνουά στη Βιέννη.