Άνετος κι ωραίος στους “32” ο Τσιτσιπάς!

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε το καθήκον του και νίκησε με 3-0 σετ τον Ρίνκι Χιτζικάτα, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Australian Open!

Στην αρχή του αγώνα, οι δύο αθλητές πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Χιτζικάτα να κυνηγάει μέχρι τέλους κάθε πόντο και έβαζε δύσκολα στον Τσιτσιπά. Ο Έλληνας πρωταθλητής, όμως, είχε υπομονή, έκανε το μπρέικ και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του για το 5-2. Ο Αυστραλός τενίστας μείωσε από το σερβίς του σε 5-3, ωστόσο στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς έκλεισε το σετ με 6-3, παρά τα αρκετά αβίαστα λάθη του. Στο δεύτερο σετ, ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν καταιγιστικός και δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Χιτζικάτα. Μάλιστα, κατάφερε να κάνει δύο μπρέικ, έχοντα προβάδισμα με 4-0. Ο Τσιτσιπάς συνέχισε με τον ίδιο τρόπο έως το φινάλε του σετ, το κατέκτησε με εμφατικό τρόπο (6-0) και πήρε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη-πρόκριση.

Στο τρίτο σετ, ο 21χρονος Αυστραλός έπαιζε πιο απευλεθερωμένα, καθώς δεν είχε τίποτα να χάσει και έβγαλε μερικά εντυπωσιακά χτυπήματα. Μάλιστα, ο ίδιος διατήρησε δύο φορές το σερβίς του, έχοντας το προβάδισμα, αλλά ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε ισάριθμες φορές και εν συνεχεία έκανε το μπρέικ, σερβίροντας στη συνέχεια για το 4-2. Εν τέλει, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας πήρε και το τρίτο σετ με 6-2 και εξασφάλισε την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Australian Open.//

Τα σετ: 6-3, 6-0, 6-2.