Άνετη πρόκριση για Τσιτσιπά στον 3ο γύρο

Με εξαιρετική πρεμιέρα, ο Έλληνας πρωταθλητής προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Masters της Μαδρίτης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα στην πρεμιέρα του τουρνουά της ισπανικής πρωτεύουσας και επικράτησε εύκολα με 2-0 σετ (6-3, 6-4) του Λούκας Πούιγ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής εξασφάλισε την πρόκριση στον 3ο γύρο της διοργάνωσης σε μόλις 69 λεπτά αγώνα, αφού παραχώρησε μόλις επτά σετ συνολικά στον αντίπαλό του. Αυτή η νίκη, μάλιστα, αποτελεί την όγδοη σε εννέα ματς για τη φετινή χωμάτινη περίοδο και ο Τσιτσιπάς φώναξε βροντερό παρών μετά τον αποκλεισμό που γνώρισε στο Open της Βαρκελώνης από τον Κάρλος Αλκαράθ.

Στους «16» του τουρνουά, ο 23χρονος τενίστας καλείται να αντιμετωπίσει τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, ο οποίος επικράτησε εντυπωσιακά του Ντιέγκο Σβάρτσμαν με 2-0 σετ (6-0, 6-3).