Άνετη πρόκριση για τον Τσιτσιπά

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δεν χρειάστηκε να ανεβάσει… στροφές κι επικράτησε με 2-0 σετ του Πέντρο Κασίν, σφραγίζοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Barcelona Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν άνετος κόντρα στον Πέντρο Κασίν, επικράτησε με 2-0 σετ και εξασφάλισε την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Barcelona Open, όπου θα κληθεί αντιμέτωπος με τον Ντένις Σαποβάλοβ, ο οποίος νίκησε νωρίτερα με 2-0 σετ τον Κόβαλικ. Οι δύο τενίστες έχουν βρεθεί αντιμέτωποι στο παρελθόν τέσσερις φορές και ο Καναδός αθλητής μετράει τρεις νίκες.

Στην αρχή του αγώνα, ο Τσιτσιπάς έδειχνε να βρίσκεται εκτός ρυθμού, ωστόσο αμφότεροι αναζητούσαν τα πατήματά τους. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δημιούργησε διπλή ευκαιρία στο πέμπτο game και την εκμεταλλεύτηκε για να κάνει το 1-0 με 6-4. Με την έναρξη του δεύτερου σετ, Ο “Τσίτσι” εμφάνισε τρομερή ενέργεια και κατάφερε να προηγηθεί με 4-0, δίχως να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του. Έτσι, ο Έλληνας πρωταθλητής έφτασε στην επικράτηση με 6-2, σφραγίζοντας την πρόκριση.//