Ξεκίνησε με το… δεξί, με αργεντίνικη υπογραφή

Χάρη σε ένα τέρμα του Φεντερίκο Άλβαρεζ στο 90’+1′ της αναμέτρησης με τον Παναιτωλικό, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 2:1 στην αναμέτρηση της πρώτης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super League στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, ενώ οι Αγρινιώτες είχαν… αμυντική στάση. Μετά από διαβουλεύσεις με τον VAR, οι Αρκάδες κέρδισαν πέναλτι στο 33ο λεπτό του ματς. Ο Χερόνιμο Μπαράλες ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Ανέστη, ανοίγωντας το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Κολοβός συνεργάστηκε με τον Πέδρο, ο οποίος με τακουνάκι τροφοδότησε τον Έλληνα διεθνή που τελείωσε υποδειγματικά για το 1:1.

Οι παίκτες του Μάντζιου πήραν εκ νέου τον έλεγχο και πίεζαν για να βρουν το γκολ της νίκης. Εν τέλει τα κατάφεραν στο 90ο λεπτό με τον Άλβαρεζ, μετά από μία φάση διαρκείας μέσα στη μεγάλη περιοχή. Αυτό ήταν και το πρώτο τέρμα του με τη φανέλα της ομάδας. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα έφερε τον Αστέρα στην 9η θέση με 28 βαθμούς, ενώ ο Παναιτωλικός παρέμεινε 7ος με 29 πόντους, ισοβαθμώντας με τον Ατρόμητο.

ΓΚΟΛ: 34′ Μπάραλες (πεν.) 90’+1′ Άλβαρεζ – 51′ Κολοβός

Κίτρινες: 56′ Άλβαρεζ – 26′ Χουάνπι, 33′ Ανέστης, 41′ Μλάντεν, 67′ Κολοβός