Ξεκίνημα με το… δεξί

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο του φιλικό επί αυστριακού εδάφους, επικράτησε με 4:0 της Βίνερ Βικτόρια, σε ένα παιχνίδι που διήρκησε 70 λεπτά! Το πιο αξιοσημείωτο για τους πράσινους ήταν η επιστροφή των Αϊτόρ και Ζέκα.

Ο Παναθηναϊκός έδωσε το πρώτο του φιλικού επί αυστριακού εδάφους με τη Βίνερ Βικτόρια (τρίτη κατηγορία Αυστρίας) επικρατώντας με. Το “τριφύλλι” πήρε κεφάλι στο σκορ στο 11ο λεπτό με αυτογκόλ. Ο Γερεμέγεφ άσκησε ασφυχτική πίεση στον Γκρόντζιτς και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Λίγο μετά στο 23ο λεπτό, οι “πράσινοι” πέτυχαν ένα ακόμα γκολ με ψύχραιμο πλασέ του Γερεμέγεφ, έπειτα από κάθετη πάσα του Μπερνάρ. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς, ήταν αρκετά πιεστική, βγάζοντας ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο.

Τα πρώτα λεπτά του β’ μέρους δεν είχαν ρυθμό, με τις πολλές αλλαγές και τα νέα πρόσωπα που έβαζαν στο παιχνίδι οι δύο προπονητές. Το “τριφύλλι” συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Στο 64′ ο Αϊτόρ έβγαλε ωραία σέντρα από τα δεξιά. Ο Μπιλάλ δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, κάτι που έκανε ο Καλοσκάμης για το 3:0. Οι “πράσινοι” κατάφεραν να πετύχουν και 4ο γκολ με τον Μπιλάλ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του αντίπαλου τερματοφύλακα και από κοντά έκανε το 4:0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Η αρχική σύνθεση του Παναθηναϊκού: Λοντίγκιν, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Σιδεράς, Κώτσιρας, Τσοκάι, Πέρεθ, Μπερνάρ, Μαντσίνι, Παλάσιος, Γερεμέγεφ.

Οι παίκτες που έπαιξαν στο δεύτερο μέρος: Ξενόπουλος, Κάτρης, Καμπετσής, Βαγιαννίδης, Μπιλάλ, Φικάι, Φρόκου, Καλοσκάμης, Αϊτόρ, Ζέκα.