Ξεκίνημα με ήττα…

Η Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ που έκανε… ντεμπούτο στα φιλικά, σε ένα παιχνίδι που είχε συνολική διάρκεια 75 λεπτών (45+30) στο προπονητικό κέντρο του Μπουργκ-Χαάμστεντε.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είχε από την πρώτη στιγμή τον έλεγχο του ματς, απειλώντας σταδιακά την αντίπαλη εστία. Στο 26′, ο Τομ Φαν Βέερτ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως αστόχησε. Δύο λεπτά αργότερα, κόντρα στη ροή του ματς, οι Κροάτες προηγήθηκαν με κεφαλιά του Μαρσινάι μετά από κόρνερ.

Στο 50′, ο Ζίνι έφτασε κοντά στην ισοφάριση μετά από ένα ωραίο γύρισμα του Νίκλας Ελίασον, αλλά δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ. Στο 58′, ο Σούμπαριτς απέκρουσε εντυπωσιακά ένα ωραίο σουτ του Φαν Βέερτ, διατηρώντας έτσι το “μηδέν”. Στο 64′, ο Αρόλντ Μουκουντί βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή μετά από ένα γύρισμα, αλλά αστόχησε κατά πολύ. Δύο λεπτά μετά, ο Γάλλος στόπερ υπέπεσε σε ένα τραγικό λάθος, με τον Μπουλάτοβιτς να ευνοείται αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Τσίτσαν Στάνκοβιτς από κοντά.

Η “ένωση” είχε καλή εικόνα κατά διαστήματα, ωστόσο δεν κατάφερε να την… κεφαλαιοποιήσει, με αποτέλεσμα να δεχθεί την ήττα στο πρώτο της φιλικό. Το επόμενο ματς των “κιτρινόμαυρων” έχει προγραμματιστεί για το Σάββατο (08/07), κόντρα στην πρωταθλήτρια Βελγίου Αντβέρπ.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Ραντόνια, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Γκατσίνοβιτς, Ζίνι, Φαν Βέερτ, Ελίασον