Βόλος 6άδας, “σκότωσε” τον Ατρόμητο!

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου επικράτησε με 2:1 των Περιστεριωτών στο “Πανθεσσαλικό” για την 22η αγωνιστική της Super League, σφραγίζοντας ουσιαστικά την παρουσία της στα play off του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο “κύλισε” χωρίς να γίνονται ιδιαίτερα απειλητικές οι δύο ομάδες. Οι παίκτες του Κρις Κόλμαν είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά και αρκετές προϋποθέσεις. Παρ’ όλα αυτά δεν άγχωσαν ιδιαίτερα τον Κλέιμαν. Ένα γύρισμα του Τσιρίνος στον Πιρές στο 19′ ήταν η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων, ενώ για τους φιλοξενούμενους ένας λάθος υπολογισμός του Άλχο παραλίγο να δημιουργήσει επικίνδυνη κατάσταση.

Τη λύση για τους γηπεδούχους την έδωσε στο 56ο λεπτό ο Λούνα, ο οποίος με ένα δυνατό μακρινό σουτ νίκησε τον Γιαννιώτη και έκανε το 1:0. Ο Ουαλός προπονητής του Ατροόμητου προσπάθησε να… ανακατέψει την τράπουλα στη συνέχεια. Μεταξύ άλλων, στον αγωνιστικό χώρο μπήκε και ο Αγκιμπού Καμαρά, πραγματοποιώντας έτσι το ντεμπούτο του. Οι Περιστεριώτες πήραν μέτρα στο γήπεδο και έγιναν σχεδόν αυτόματα πιο απειλητικοί. Ο Κιάρτανσον έχασε μια καλή ευκαιρία στο 72′, όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Τζοβάρας ευνοήθηκε μετά από μία φάση διαρκείας και κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1:1. Η πίεση των φιλοξενούμενων εντάθηκε στη συνέχεια, με δύο σπουδαίες ευκαιρίες να χάνονται στο 85′ και το 87′ από τους Κιάρτανσον και Καμαρά. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Βολιώτες βρήκαν το γκολ της νίκης στο 90’+2′, χάρη σε εξαιρετικό τελείωμα του Γκάγκι, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση.

Αυτό το αποτέλεσμα μπορεί να θεωρηθεί και… καταδικαστικό για τον Ατρόμητο, ο οποίος είναι στο -6 από τον 6ο Άρη. Οι Θεσσαλονικείς αγωνίζονται σήμερα (12/2, 20:00) κόντρα στον Παναθηναϊκό, ενώ για την ομάδα των δυτικών προαστίων εκκρεμεί η απόφαση για το αν θα διεξαχθεί ο αγώνας της 21ης αγωνιστικής κόντρα στην ΑΕΚ.

ΓΚΟΛ: 56′ Λούνα, 90’+2′ Γκάγκι – 77′ Τζοβάρας

Κίτρινες: 28′ Πιρές, 69′ Γκάγκι, 90’+4′ Καρτάλης – 90’+4′ Ντε Μποκ