Βελτιωμένος και… ουσιαστικός

Με το… δεξί μπήκε στη νέα αγωνιστική περίοδο ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 1-0 του Παναιτωλικού στην Τούμπα, δείχνοντας σημάδια βελτίωσης, συγκριτικά με τους αγώνες ενάντια στη Λέφσκι Σόφιας.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κατέκτησε το πρώτο τρίποντο της σεζόν κόντρα στους Αγρινιώτες. Ευκαιρίες υπήρξαν, παρ’ όλα αυτά έλειψαν τα καλά τελειώματα. Ο ρυθμός συνολικά ήταν σχετικά χαμηλός, με τους φιλοξενούμενους να μην παίρνουν ρίσκα ούτε αφότου έμειναν πίσω στο σκορ. Το πρώτο γκολ του “δικεφάλου του βορρά” στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Μπράντον Τόμας.

Το ξεκίνημα ήταν εξαιρετικό για τον “δικέφαλο του βορρά” με το γκολ να έρχεται μόλις στο 7ο λεπτό. Η συνεργασία Λύρατζη-Νάρεϊ είχε τελικό αποδέκτη τον Τόμας ο οποίος άνοιξε το σκορ. Ο Παναιτωλικός, παρ’ ότι βρισκόταν πίσω στο σκορ, δεν πήρε ρίσκα αλλά έμεινε στο δικό του μισό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο, αν και δεν βρήκε άλλο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μισό, οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν μονάχα με αντεπιθέσεις. Ταυτόχρονα, οι παίκτες του Λουτσέσκου είχαν την κατοχή και κράτησαν με άνεση το προβάδισμα. Ο ρυθμός παρ’ όλα αυτά, ήταν αρκετά χαμηλός. Στο 70ο λεπτό, Κούρτιτς και Αουγκούστο συνεργάστηκαν άψογα με τον Βραζιλιάνο να αστοχεί μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Ο 25χρονος σπατάλησε άλλη μια ευκαιρία, μετά από σέντρα του Σοάρες 18 λεπτά αργότερα. Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική φάση του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 7′ Τόμας

Κίτρινες: 63′ Ντουάρτε, 75′ Αποστολάκης

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (80′ Σάστρε), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Κούρτιτς, Ντάντας (71′ Σοάρες), Αουγκούστο, Νάρεϊ (81 Κωνσταντέλιας), Μπίσεσβαρ (65′ Ελ Καντουρί), Τόμας (71′ Ολιβέιρα)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λάρσον, Αποστολάκης, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μλάντεν (81′ Βαρόνε), Φλόρες, Ντίαζ (71′ Σενγκέλια), Ντουάρτε (81′ Ξενιτίδης), Χατζηθεοδωρίδης (57′ Νταγκό), Καρέλης (81′ Πέδρο).