Βελτιωμένος και ορεξάτος

Στο δεύτερο φιλικό επί αυστριακού εδάφους, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3:1 κόντρα στην σλοβενική Ρογκάσκα. Σκόρερ για τους “πράσινους” οι Ιωαννίδης, Μπερνάρ και Μάγκνουσον.

Μετά το 4:0 σε βάρος της Βίνερ Βικτόρια πριν από λίγες ημέρες, οι δευτεραθλητές Ελλάδας έκαναν το 2Χ2 στις ανεπίσημες αναμετρήσεις τους. Το εξαιρετικό απευθείας φάουλ του Ισλανδού στόπερ, το οποίο ήταν το τρίτο γκολ του “τριφυλλιού”, ήταν η στιγμή που… έκλεψε την παράσταση.

O Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλει τον δικό του ρυθμό. Μάλιστα, στο 8ο λεπτό είχε και την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα με ένα σουτ του Κλεϊνχέισλερ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ρογκάσκα. Οι “πράσινοι” είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να δημιουργούν κλασικές φάσεις. Στο 25′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Φώτη Ιωαννίδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Βέρμπιτς και από κοντά έκανε το 1:0. Στο 37′ το “τριφύλλι” διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Παλάσιος από τα δεξιά της περιοχής, βρήκε τον Μπερνάρ, ο οποίος πλάσαρε για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, άλλαξε ολόκληρη την ενδεκάδα. Ο Παναθηναϊκός, συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, με την καλύτερη φάση όμως να έρχεται για την Ρογκάσκα με τον Πάβλοβιτς, το σουτ του οποίου μάζεψε ο Μπρινιόλι. Στο 63′ ο Μάγκνσουσον με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 3:0 για την ομάδα του. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν λίγο πριν το τέλος. Ο Ζντούνιτς στόπαρε την μπάλα και με ένα ωραίο βολέ εκτός περιοχής βρήκε δίχτυα.

Σύνθεση πρώτου ημιχρόνου: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Φικάι, Χουάνκαρ, Ρουμπέν, Κλεϊνχέισλερ, Παλάσιος, Μπερνάρ, Βέρμπιτς, Ιωαννίδης.

Σύνθεση δεύτερου ημιχρόνου: Μπρινιόλι, Μλαντένοβιτς, Σιδεράς, Μάγκνουσον, Κώτσιρας, Ζέκα (79′ Τρουιγιέ), Τσόκαϊ, Τσέριν, Μαντσίνι, Αϊτόρ (79′ Καλοσκάμης), Σπόραρ.