Βαθμός… σωτηρίας στο Περιστέρι

Ο ΠΑΣ Γιάννινα απέσπασε ισοπαλία (1:1) από τον Ατρόμητο στο “Άγγελος Ράμφος”, κατακτώντας με αυτόν τον τρόπο έναν υπερπολύτιμο πόντο στη μάχη που δίνει για παραμονή στη Super League.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Καμαρά να πιάνει ωραίο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και να νικάει τον Τσιντώτα. Μετά το 20′, οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 27′ με τον Παμλίδη, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Τζίμα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους παίκτες του Κόλμαν να είναι ανώτεροι αλλά να μην μπορούν να σκοράρουν. Μάλιστα, στο 87ο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ της νίκης, όμως μετά από κακό διώξιμο των αμυντικών του ΠΑΣ, η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Τσιντώτα.

Οι Περιστεριώτες συνεχίζουν να βρίσκονται στην πρώτη θέση των πλέι άουτ με 34 βαθμούς. Από την άλλη, οι Γιαννιώτες ανέβηκαν στους 24 και απέχουν κατά τρεις πόντους από την ζώνη του υποβιβασμού.

ΓΚΟΛ: 7′ Καμαρά, 27′ Παμλίδης

Κίτρινες: 27′ Μαυρομμάτης, 54′ Έντερ – 6′ Λιάσος, 48′ Τσάβος, 90’+2′ Μπάλαν
Δοκάρι: 87′ Ατρόμητος

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες, Καμαρά, Κούεν (81′ Φριντζόνσον), Κλωναρίδης (74′ Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Κωτσόπουλος (74′ Κιάρτανσον).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Τσάβος (52′ Μπακαδήμας), Πήλιος, Εραμούσπε, Μπορταγκαράι, Λιάσος, Τζίνο, Τζίμας, Ροσέρο (63′ Λώλης), Παμλίδης (80′ Μπαλάν), Σταματελόπουλος (80′ Μορέιρα).

Ατρόμητος: Εκτός με Λαμία (22/04).
ΠΑΣ Γιάννινα: Εντός με Παναιτωλικό (22/04).//