Τρίποντο σωτηρίας για τον Βόλο στο Αγρίνιο

Οι “κυανέρυθροι” της Μαγνησίας πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στα πλέι άουτ της Super League και η επικράτησή τους με 1-0 στην έδρα του Παναιτωλικού, τους έφερε ακόμη πιο κοντά στην παραμονή.

Το ματς είχε καλό ρυθμό από τα πρώτα κιόλας λεπτά, ωστόσο οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν εύκολα να φθάσουν στην αντίπαλη περιοχή, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποια αξιοσημείωτη στιγμή για αρκετή ώρα στο παιχνίδι. Ο Βόλος κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα. Ο Ασεχνούν πήρε την μπάλα στα αριστερά εκτός περιοχής και με φοβερό σουτ στο “παραθυράκι” της εστίας του Τσάβες  έγραψε το 1-0 στο 29′. Ο Παναιτωλικός άγγιξε την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις, πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στο 43′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα έφθασε στο δεύτερο δοκάρι στον Οικονόμου που έκανε το σουτ, αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 45′ ο Πέρες σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Κόβατς με προβολή.

Δεν άλλαξε πολύ η εικόνα της αναμέτρησης με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς οι καλές στιγμές ήταν λίγες, με τον Παναιτωλικό να ανεβάζει στροφές στο πέρασμα του χρόνου, ψάχνοντας το γκολ, με το οποίο θα απέφευγε την ήττα. Ο Χουάνπι απείλησε από μακρινή απόσταση με τον Κόβατς να διώχνει με τις γροθιές στο 59′. Λίγο πριν το φινάλε, οι Αγρινιώτες είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, καθώς ο Λομονάκο έγινε κάτοχος της μπάλας, έπειτα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από την εστία του Βόλου.

ΓΚΟΛ: 29′ Ασεχνούν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 17′, 90’+6′ Μλάντεν, 68′ Μαυρίας, 70′ Τορεχόν / 42′ Κόμπα, 90’+3′ Κόβατς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90’+6′ Μλάντεν / 90′ Άλχο

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς (46′ Χατζηθεοδωρίδης), Μαυρίας (86′ Μπ. Ντουάρτε), Τορεχόν, Πέρες, Φρ. Ντουάρτε , Χουάνπι (78′ Λιάβας), Καρέλης (54′ Λομόνακο), Ντίας (78′ Μπουζούκης).

Βόλος (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Μπαριέντος (63′ Τρουιγέ), Γκλάβτσιτς, Κόμπα (85′ Μπερτόγλιο), Μύγας, Ασεχνούν (85′ Ποπέσκου), Γκαρσία (76′ Μωραΐτης).