Τρίποντο με… υπογραφή Κόντε για τον ΠΑΣ

Ο “Άγιαξ της Ηπείρου” καλωσόρισε την Κηφισιά στη Super League, της οποίας επικράτησε στους “Ζωσιμάδες” στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 3:0, χάρη στον Ισπανό επιθετικό, που σημείωσε δύο τέρματα και άνοιξε τον δρόμο της νίκης για τους Γιαννιώτες.

Η ετοιμότητα και η εμπειρία του ΠΑΣ έκαναν τη διαφορά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα κιόλας λεπτά και μόλις στο 4’ έφθασαν κοντά στο γκολ, ωστόσο η κεφαλιά του Παμλίδη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κρίστινσον. Ο Ισλανδός τερματοφύλακας πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση και σταμάτησε τους Παντελάκη και Καραχάλιο στο 20’ και το 26’ αντίστοιχα. Δεν μπόρεσε όμως να αποσοβήσει τον κίνδυνο στο 31’. Οι Γιαννιώτες κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Τσάπαν και ο Κόντε ανέλαβε την εκτέλεση, κάνοντας το 1:0. Μετά την εξέλιξη αυτή, άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με την Κηφισιά να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, θέλοντας να πιέσει ούσα πίσω στο σκορ και τον ΠΑΣ να μην μπορεί να είναι το ίδιο απειλητικός, σε σχέση με το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης.

Με την επανέναρξη του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν και το κατάφεραν, φθάνοντας στην ισοφάριση στο 47ο λεπτό. Ο Μασούρας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, Τετέι και Οζέγκοβιτς ήρθαν σε επαφή με την μπάλα, που τελικά άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα. Ωστόσο, ο VAR κάλεσε τον Τζήλο να δει τη φάση και τελικά υποδείχθηκε φάουλ του Σάκιτς στον Τζίμα. Κάπως έτσι, αντί να έρθει το 1:1, έγινε το 2:0, καθώς στο 53’ ο Κόντε εκτέλεσε ένα φάουλ σε καλό σημείο και διπλασίασε τόσο τα τέρματα της ομάδας του, όσο και τα προσωπικά του. O ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται σωστά το σημαντικό προβάδισμα που είχαν. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μετά από αρκετή ώρα, με τον Οζέγκοβιτς να πιάνει την κεφαλιά στο 75’, έπειτα από σέντρα του Κρισιούμα, αλλά την μπάλα να φεύγει έξω. Το… κερασάκι στη τούρτα για τον ΠΑΣ το έβαλε ο Γκάρο, που αξιοποίησε τη σέντρα του Παμλίδη και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3:0 στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΓΚΟΛ: 31’, 53’ Κόντε, 90’+8’ Γκάρο

Κίτρινες: 54’, 82’ Καραχάλιος, 90’+5’ Τσαούσης / 12’ Σάκιτς, 16’ Ιπαλίμπο, 54’ Μασούρας, 90’+6’ Οζέγκοβιτς

Κόκκινη: 82’ Καραχάλιος

Δοκάρι: 4’ Παμλίδης

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Κιάκος (43’ Τσαούσης), Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Τζίμας (83’ Γκάρο), Ριένστρα (73’ Λιάσος), Τζίνο, Παμλίδης, Κόντε (83’ Ροσέρο).

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Σάκιτς, Λούμορ, Βαφέας, Τσάπαν, Ιπαλίμπο (46’ Κρισιούμα), Αντουνές (83’ Πρίτσας), Μασούρας, Αντερέγκεν (46’ Νίνης), Οζέγκοβιτς, Τετέι.//ΜΠ.