To πρωτάθλημα βάφτηκε κιτρινόμαυρο!

Η ΑΕΚ είναι πρωταθλήτρια για την σεζόν 2022/23 κόβοντας πρώτη το νήμα, μετά τη νίκη της στην “OPAP Arena” κόντρα στον Βόλο με 4:0 στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ είναι πρωταθλήτρια! Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον Βόλο, τον κέρδισε με 4:0 φτάνοντας τους 83 βαθμούς. Σκόρερ για τους “κιτρινόμαυρους” οι Τσούμπερ, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα και Σιμάνσκι.

O αγώνας

H ΑΕΚ όπως συνηθίζει στην “OPAP Arena” μπήκε με ορμή και μόλις στο δεύτερο λεπτό σπατάλησε την πρώτη καλή της ευκαιρία με τον Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς, ο οποίος πλάσαρε από πλάγια θέση, χωρίς να καταφέρνει να κερδίσει τον τερματοφύλακα του Βόλου. Στο 15′ ο Σέρβος σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Ότι δεν κατάφερε ο Γκατσίνοβιτς το έκανε ο Στίβεν Τσούμπερ στο 16′. Ο Γιόνσον απείλησε αρχικά, με τον Αυγερινό να λέει “όχι”. Στη συνέχεια Ο Χατζισαφί έκανε το γύρισμα από τα αριστερά παράλληλα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ήταν ο Ελβετός για το 1:0. Στο 33′ η “Ένωση” έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι. Άμραμπατ, Γιόνσον, Τσούμπερ και Γκατσίνοβιτς αντάλλαξαν υπέροχα την μπάλα με τον τελευταίο να κάνει το 2:0. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα άγγιξε το τρίτο τέρμα. Ο Λιβάι Γκαρσία, αν και βρέθηκε απέναντι από τον Αυγερινό δεν κατάφερε να ευστοχήσει, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Διαχέιριση έκανε η ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου. Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και του ρυθμού, αλλά δεν δημιουργούσαν φάσεις. Στην πρώτη καλή στιγμή τους, οι γηπεδούχοι τριπλασίασαν τα τέρματα τους. Πινέδα και Γκαρσία, έπαιξαν το 1-2 με τον Μεξικανό να βρίσκεται… φάτσα με τον Αυγερινό και με τσίμπημα της μπάλας έκανε το 3:0. Η “Ένωση” έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, αφού η ομάδα της Μαγνησίας ήταν διαρκώς σε θέση άμυνας. Ο Ελίασον έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 66′, με την μπάλα να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αυγερινού. Μέσα σε ένα δίλεπτο, στο 78′ και το 79′ η ΑΕΚ απείλησε με τους Γκαρσία και Πινέδα. Το κεράσακι στην τούρτα μπήκε για την “Ένωση” τέσσερα λεπτά πριν την συμπλήρωση των ενενήντα. Ο Ελίασον εκτέλεσε ένα στημένο από τα δεξία. Ο Τζαβέλλας δεν μπόρεσε να ακουμπήσει την μπάλα, η οποία έφτασε στο δεύτερο δοκάρι. Εκεί ήταν ο Σιμάνσκι και την έστειλε στα δίχτυα για το 4:0.

ΓΚΟΛ: 16′ Tσούμπερ, 33′ Γκατσίνοβιτς, 59′ Πινέδα, 86′ Σιμάνσκι