Τι κάνει χωρίς τον Λιβάι η ΑΕΚ;

Ο Ματίας Αλμέιδα βλέπει για πέμπτη φορά τον επιθετικό του να μένει εκτός μάχης, τι κάνει όμως η “Ένωση” όταν λείπει ο 26χρονος διεθνής με το Τρινιντάντ και Τομπάγκο;

Ο “Πελάδο” σίγουρα δεν έχει την τύχη με το μέρος του τη φετινή χρονιά, καθώς δεν έχει υπάρξει ακόμα παιχνίδι που να έχει… λευκό το ιατρικό δελτίο. Έχει αναγκαστεί σε αρκετά ματς να προχωρήσει σε αλχημείες όπως αυτή στο Μπράιτον, όπου απουσίαζαν τα δύο βασικά στόπερ και το κενό κάλυψε ο Σιμάνσκι.

Ο Αργεντίνος τεχνικός σε δηλώσεις του κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας είχε τονίσει πως ο Λιβάι Γκαρσία ήταν μεγάλη απώλεια, λέγοντας χαρακτηριστικά πως: «Μου έλειψε πολύ ο Λιβάι στην προετοιμασία, είναι πολύ σημαντικός για την ομάδα». Είναι όμως τόσο επιδραστικός παίκτης στο παιχνίδι του “δικεφάλου ο Γκαρσία; Τι κάνουν οι “κιτρινόμαυροι” όταν ο παίκτης είναι στα “πιτς”;

Το πρώτο καμπανάκι ότι ο Πόνσε… δεν είναι Λιβάι

Το ρολόι της αναμέτρησης δείχνει το 36ο λεπτό και ο Λιβάι μετά από ένα σπριντ τραυματίζεται και περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου. (INTIME)

Η ΑΕΚ, στο παιχνίδι στο Βέλγιο με την Αντβέρπ, στα πρώτα 30 λεπτά που αγωνιζόταν ο Γκαρσία έδειχνε πως θα πετύχαινε κάποιο τέρμα. Μέχρι να γίνει αλλαγή ο 26χρονος επιθετικός είχε τρείς μεγάλες ευκαιρίες για να βρει δίχτυα, ενώ από την ώρα που αποσύρθηκε από τον αγωνιστικό χώρο, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα απειλούσε ελάχιστα σε ένα παιχνίδι μάλιστα που οι Βέλγοι έπαιζαν με 10 παίκτες για 40 λεπτά. Μόνες αξιοσημείωτες ευκαιρίες για την ομάδα του “Πελάδο” στο εν λόγω ματς ήταν ένα σουτ του Μάνταλου έξω από την περιοχή, μια κεφαλιά του Πόνσε που απέκρουσε δύσκολα ο Μπουτέζ και η λάθος εκτίμηση του Μουκουντί που δεν άφησε την μπάλα στον Αραούχο.

Ξεκίνημα με το… αριστερό

Ο Ροντόλφο Πισάρο φανερά απογοητευμένος μετά την γκέλα στο ξεκίνημα. (INTIME)

Επόμενος εμπόδιο, μετά τη στάση στην Αμβέρσα ο νεοφώτιστος Πανσερραϊκός στην “OPAP Arena” για την πρεμιέρα της “Ένωσης” στο πρωτάθλημα. Ήταν ένα βράδυ που κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει το τι θα συνέβαινε. Ο Ματίας Αλμέιδα δεν είχε στη διάθεση του για αυτό το παιχνίδι τον τραυματία Γκαρσία, αλλά ούτε και τον τιμωρημένο από περσινό ματς της Έλτσε, Εζεκιέλ Πόνσε. Το παιχνίδι που ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους νταμπλούχους Ελλάδας, όταν ο Άλεξιτς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα και με κεφαλιά νίκησε τον Αθανασιάδη κάνοντας το 1-0 και παγώνοντας την Νέα Φιλαδέλφεια. Στην υπόλοιπη αναμέτρηση οι “κιτρινόμαυροι” έχασαν ένα “τσουβάλι” ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρει να νικήσει τον εξαιρετικό εκείνο το βράδυ Χόρβαν, που κράταγε με νύχια και με δόντια το αποτέλεσμα για την ομάδα του. Η ΑΕΚ βρήκε εν τέλει το δρόμο προς τα δίχτυα, μετά από υπέροχο τελείωμα του Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς.

O επαναληπτικός στη Νέα Φιλαδέλφεια

Οι παίκτες της “Ένωσης” χειροκροτούν τον κόσμο για την στήριξη του στο ματς με τους Βέλγους. (INTIME)

Η “Ένωση” είχε ραντεβού με την ιστορία, το βράδυ της 30 Αυγούστου στη Νέα Φιλαδέλφεια, όπου αντιμετώπιζε την Αντβέρπ για την είσοδο της στους ομίλους του Champions League. Αυτό που δειλά δειλά ακουγόταν από τους φίλους της ομάδας μετά και το πρώτο παιχνίδι στην Αμβέρσα ήταν ότι το εμπόδιο των νταμπλούχων Βελγίου θα ξεπεραστεί, αλλά έλειπε ένα βασικό κομμάτι για την ανατροπή. Αυτό που φάνηκε στην πρώτη αναμέτρηση, ότι η ομάδα του Φαν Μπόμελ μπορούσε και κρατούσε ακίνδυνούς τους “κιτρινόμαυρους” συνεχίστηκε και στην “OPAP Arena“. Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή του ματς, αλλά δεν κατάφερε να την μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα, καθώς φαινόταν πως κάτι έλειπε από την περσινή καλοκουρδισμένη μηχανή του Αργεντίνου. Τελικό αποτέλεσμα 2-1 υπέρ των Βέλγων και τα αστέρια… έσβησαν.

Απόδραση από το Βόλο στο 93′ με Άμραμπατ

Έκρηξη του πάγκου της ΑΕΚ μετά το εύστοχο πέναλτι του Μαροκινού πού έδωσε τους αγχωτικούς τρείς βαθμούς στους “κιτρινόμαυρους”. (INTIME)

Η φράση πως η «κακή μέρα από το πρωί φαίνεται» θα μπορούσε να αντικατοπτρίσει πλήρως αυτό το ματς, αν δεν είχε ευστοχήσει από τα 11 μέτρα ο Αμραμπάτ στο τρία λεπτά πριν την λήξη. Μόλις στο 2′ ο Ντέλετιτς εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος γύρισμα του Μουκουντί και χωρίς να δυσκολευτεί νίκησε τον Στάνκοβιτς, κάνοντας το 1-0. Αυτό ήταν ακόμα ένα ματς που η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Μάνταλος μετά από απρόσεκτη κίνηση δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Ο “Γολγοθάς” που καλούταν να ξεπεράσει το σύνολο του “Πελάδο” φαινόταν ανυπέρβλητος. Η λύση όμως δόθηκε από τα στημένα. Αρχικά ο Γιόνσον ήταν αυτός που από εκτέλεση του Ελίασον πήδηξε ψηλότερα από όλους και έκανε το 1-1. Πέντε λεπτά μετά ο Τσούμπερ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ανέτρεψε το σκορ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο προπονητής των “κιτρινόμαυρων” πίστεψε πως η ομάδα του θα έφευγε με τους τρείς βαθμούς μετά από την εκτέλεση φάουλ του Ελβετού και έδωσε ανάσες σε Αραούχο και Πόνσε, κάτι που… πλήρωσε όταν ο Ντέλετιτς με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή εκτέλεσε τον Στάνκοβιτς κάνοντας το 2-2. Η ομάδα του Αλμέιδα έφυγε τελικά με τους τρεις βαθμούς από το “Πανθεσσαλικό” χάρις σε πέναλτι του Άμραμπατ μετά από χέρι του Κρούζλιακ.

Έλειψε η “έκρηξη”

Ο Πόνσε και ο Πασχαλάκης στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν. (INTIME)

Στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν η ΑΕΚ παρατάχθηκε χωρίς τον Λιβάι Γκαρσία και με τον Πόνσε στην κορυφή. Ενώ είχε ένα πολύ δυναμικό ξεκίνημα και στα πρώτα 24 λεπτά έδειχνε να είναι η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Η “Ένωση”  έδειξε να έχει μεγάλο πρόβλημα στην δημιουργία φάσεων και στην έκρηξη που προσθέτει στην επίθεση της ο 26χρονος επιθετικός. Το γκολ για τους “κιτρινόμαυρους” πέτυχε στο 24′ ο Αργεντίνος σέντερ φορ, μετά από υπέροχη ενέργεια του Ρότα. Στη συνέχεια του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα ο “Δικέφαλος” έδειχνε προβλέψιμος και έφτασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Ελ Κααμπί, μετά από αδράνεια της άμυνας.

Νίκη από τα 11 μέτρα

Γκατσίνοβιτς και κόσμος πανηγυρίζουν την αγχωτική νίκη της ΑΕΚ επί του Ατρομήτου στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. (INTIME)

Οι “κιτρινόμαυροι” έρχονται με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, μετά από τις δύο εκτός έδρας νίκες σε “AMEX” και “Απόστολος Νικολαΐδης“. Όλα έδειχναν πως η “Ένωση” θα πανηγύριζε το πρώτο της εντός έδρας τρίποντο με ξεκούραστο τρόπο, αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Ο Άμραμπατ βρήκε νωρίς το δρόμο προς τα δίχτυα, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ είχε την απόλυτη κυριαρχία χωρίς όμως να διευρύνει το προβάδισμα της. Στο 89ο λεπτό μετά από ένα πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο των γηπεδούχων ο Ατρόμητος ισοφάρισε το παιχνίδι παγώνοντας την “OPAP Arena”. Ωστόσο η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα πήρε το αγχωτικό τρίποντο χάρις στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς.

Εν ολίγης ο “Δικέφαλος” χωρίς τον Λιβάι Γκαρσία μετρά δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα, ενώ στα παιχνίδια που έπαιξε ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο μετρά τρεις νίκες και μία ισοπαλία.//