Θα λύσουν τις διαφορές τους στα πλέι άουτ…

Η μεγάλη μάχη παραμονής στην Καισαριανή έληξε χωρίς νικητή. Κηφισιά και Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Super League και ανανέωσαν το ραντεβού τους για τα πλέι άουτ, ελπίζοντας αμφότερες πως δεν θα βρίσκονται στην ίδια δυσχερή θέση μέχρι τότε.

Πιο απειλητικός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Παναιτωλικός, που κατάφερε να φθάσει νωρίς-νωρίς στα καρέ του Αναγνωστόπουλου, με πρωταγωνιστή των πρώτων επιθέσεων τον Χουάνπι. Σταδιακά μετά το δεκάλεπτο, η Κηφισιά ισορρόπησε την κατάσταση και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο. Ο Μενέντεθ με σουτ προειδοποίησε τους Αγρινιώτες στο 19′ και λίγο μετά, η ομάδα των βορείων προαστίων κέρδισε πέναλτι. Ο Οικονόμου ανέτρεψε τον Οζέγκοβιτς και ο Σέρβος φορ μετέτρεψε σε γκολ την εσχάτη των ποινών, πετυχαίνοντας το 1-0 για την Κηφισιά στο 23′. Οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες. Ο Οζέγκοβιτς έβγαλε τετ-α-τετ τον Μενέντεθ, ο οποίος πλάσαρε άουτ και λίγο αργότερα, ο Μπιφουμά σούταρε από πλεονεκτική θέση, όμως απομάκρυνε ο Τσάβες.

(EUROKINISSI)

Το δεύτερο μέρος στην αναμέτρηση της Καισαριανής ήταν αρκετά εντυπωσιακό σε σχέση με το πρώτο. Εννέα λεπτά μετά τη σέντρα στο β’ ημίχρονο, ο Παναιτωλικός κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση. Επίθεση για τους φιλοξενούμενους από τα δεξιά με ένα δυνατό σουτ το οποίο έδιωξε ο Αναγνωστόπουλος, αλλά ήρθε ο Ζοάο Πέδρο να κάνει το σουτ και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Άμεση ήταν όμως η απάντηση της Κηφισιάς, που αρκετά γρήγορα ξαναπήρε προβάδισμα στο σκορ. Σέντρα από τα δεξιά με τον Οζέγκοβιτς να πιάνει την κεφαλιά και να την στέλνει στα δίχτυα για το 2-1 των γηπεδούχων στο 56′. Μετά από φάση διαρκείας και ολιγωρία της άμυνας των γηπεδούχων, ο Μλάντεν με δυνατό σουτ ισοφάρισε εκ νέου για τον Παναιτωλικό, διαμορφώνοντας στο 77ο λεπτό το τελικό 2-2.

ΓΚΟΛ: 23′ (πεν.), 56′ Οζέγκοβιτς / 54′ Πέδρο, 77′ Μλάντεν

Κίτρινη: 47′ Μιλίτσεβιτς, 50′ Τσανάτζια, 81′ Γιόβαντσιτς / 25′ Μλάντεν, 75′ Πέδρο, 86′ Πέρεζ, 87′ Χατζηθεοδωρίδης, 90’+7′ Μαυρίας, 90’+7′ Χουάνπι