Συνεχίζει ακάθεκτη…

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League παρέμεινε η ΑΕΚ, η οποία απέδρασε από το “Γ. Καραϊσκάκης” με 3:1 συνεχίζοντας την εξαιρετική της πορεία. Στο -9 πλέον από την κορυφή ο Ολυμπιακός.

Αρκετά δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ και μόλις στο τρίτο λεπτό απείλησε με τον Γκαρσία, το σουτ του οποίου όμως πέρασε αδύναμα εκτός εστίας. Ένα λεπτό αργότερα, οι “κιτρινόμαυροι” άγγιξαν το γκολ. Ο Χατζισαφί έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ελίασον με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα προς την εστία, με τον  Πασχαλάκη να πέφτει και να απομακρύνει εντυπωσιακά. Στο 7′ η ΑΕΚ πήρε αυτό που αναζητούσε με μεγάλη ορμή στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Γκατσίνοβιτς συνδυάστηκε με τον Τσούμπερ και με πλασέ μέσα από την περιοχή με σκαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1:0. Οι φιλοξενούμενοι παρά το τέρμα που σημείωσαν συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και μετά από φάση διαρκείας η μπάλα στρώθηκε στον Πινέδα, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον Πασχαλάκη να πραγματοποιεί ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση. Στο 27′ η “Ένωση” απείλησε ξανά με τον Τσούμπερ, ο οποίος μέσα από την περιοχή προσπάθησε να σκοράρει, αλλά η προσπάθεια του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Έκτοτε, οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν τον ρυθμό τους, έγιναν πιο πιεστικοί αλλά η ΑΕΚ λειτουργούσε εξαιρετικά ανασταλτικά και κράτησε το μηδέν στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι Πειραιώτες έχασαν την πρώτη τους καλή στιγμή με τον Εμβιλά, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από το δοκάρι του Αθανασιάδη. Ο Ολυμπιακός ήταν αποφασιστικός και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον… μόνιμο σκόρερ του Σεντρίκ Μπακαμπού. Ο Κονγκολέζος στράικερ των “ερυθρολεύκων” εκμεταλλεύτηκε την ωραία σέντρα του Μασούρα και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. H AEK απείλησε στο 65′ στο με τον Στίβεν Τσούμπερ. Ο Ελβετός διέσχισε κάθετα το γήπεδο, έπιασε το σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε σταθερά. Στο 75′ η “Ένωση” άγγιξε το δεύτερο της γκολ με τον Μουκουντί, ο οποίος είχε προωθηθεί και βρέθηκε τετ α τετ με τον Πασχάλακη ο οποίος απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 81′ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με την αυταπάρνηση του Βίντα, ο οποίος ανατράπηκε από τον Ρέαμπτσουκ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λιβάι Γκαρσία και δεν λάνθεψε για το 2:1. Ο Μάνταλος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων τελείωσε το παιχνίδι αφού πραγματοποιώντας τρομερή ενέργεια έκανε το 3:1.

ΓΚΟΛ: 54′ Μπακαμπού /7′ Γκατσίνοβιτς, 81′ Γκαρσία (πεν.), 90′ +4 Μάνταλος
Κίτρινες: 41′ Ροντινέι, 66′ Φορτούνης /40′ Σιμάνσκι, 43′ Πινέδα