“Ξύπνησε” στο δεύτερο ημίχρονο και… πυρπόλησε το Βόλο

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μάνου Γκαρθία, ο Άρης κέρδισε με το εμφατικό 3:0 το Βόλο στο “Κλ. Βικελίδης” στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, ανέβηκε στην 5η θέση και πλέον περιμένει τον Ολυμπιακό στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι Κυπέλλου.

Άρης και Βόλος μπήκαν… νωχελικά στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να βρουν τον ρυθμό τους. Στο 7′ ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή για τους “γηπεδούχους” με τον Εμπακατά να κάνει σέντρα-σουτ και τον Κλέιμαν να στέλνει τη μπάλα κόρνερ. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να πιέζουν και στο 15ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Γκρέι να κάνει ωραία κίνηση και να τροφοδοτεί τον Πίρσμαν, που έκανε το σουτ με το δεξί, όμως ήταν άστοχο. Στο 36ο λεπτό ο Λούνα πάτησε στα αντίπαλα καρέ και σούταρε, όμως ο Κουέστα είπε “όχι”. Ο Άρης είχε τον έλεγχο από την αρχή του παιχνιδιού, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με τον Βόλο να μην κινδυνεύει.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά, χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να ανοίξει το σκορ. Στο 47ο λεπτό ο Μανού Γκαρθία μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν. Οι “φιλοξενούμενοι” στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό και μετά το 1:0 θέλησαν να απειλήσουν. Οι “κιτρινόμαυροι” όμως είχαν άλλες διαθέσεις, καθώς στο 60ο λεπτό, ο Μάνου Γκαρθία διπλασίασε τα τέρματά του αλλά και της ομάδας για το 2:0. Ο Ματέο Γκαρσία έκανε τη σέντρα για τον Ισπανό, ο οποίος βρήκε δίχτυα με όμορφο πλασέ. Το παιχνίδι μετατράπηκε σε one-man show, με τον Μάνου Γκαρσία να κάνει χατ-τρικ για πρώτη φορά στην καριέρα του και ταυτόχρονα το 3:0 για τον Άρη. Οι Θεσσαλονικείς πίεσαν μέχρι το τελευταίο λεπτό, όμως κράτησαν το υπέρ τους σκορ, ξεπέρασαν τον Βόλο στη Βαθμολογία και πλέον βρίσκονται στην 5η θέση.//

Γκολ: 47′, 60′, 74′ Μάνου Γκαρθία
Κίτρινες: 18′ Ντέλετιτς, 60′ Γκάγκι

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά (22′ Οντουμπάτζο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Ντουκουρέ, Νταρίντα (68′ Ετέμπο), Μάνου Γκαρθία, Μαντσίνι (80′ Μαζικού), Ματέο Γκαρσία (80′ Ροντρίγκες), Γκρέι (80′ Ιτούρμπε)

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Ροντρίγκο, Πίρινεν, Λούνα (68′ Σι), Μεταξάς (5′ Γκάγκι), Μπαριέντος, Μεθκίδα (68 Φελίπε Πίρες), Τσιρίνος, Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (84′ Κούτσιας)