“Σκόρπισε” τον Ατρόμητο με… πεντάρα

Στο εξ’ αναβολής παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική της Super League, ο Παναθηναϊκός έκανε… επίδειξη δύναμης κόντρα στην ομάδα των δυτικών προαστίων και επιβλήθηκε στη Λεωφόρο με το εμφατικό 5-0.

Σε ένα παιχνίδι που ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε εξ αρχής με μεγάλο πρωταγωνιστή του τον Φίλιπ Τζούρισιτς, ο οποίος μοίρασε μία ασίστ και σημείωσε δυο γκολ, ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός και γνώρισε την ήττα με 5-0 για το εξ αναβολής ματς της πρεμιέρας του πρωταθλήματος, το οποίο είχε αναβληθεί λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων του “τριφυλλιού”.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες από τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους λόγω της απευθείας κόκκινης που δέχτηκε ο Ασεβέδο μετά από τον έλεγχο του VAR, ενώ στο 86ο λεπτό, ο Ζέκα για το “τριφύλλι”, στο φετινό του ντεμπούτο, δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα, κατάφερε να ανοίξει το σκορ του ματς. Ο Ρούμπεν Πέρεθ με υπέροχη διαγώνια μεταβίβαση βρήκε τον Μλαντένοβιτς, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα και ο Τζούρισιτς με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αντιδράσει και στο 11′ απείλησε με το σουτ του Βέργου να καταλήγει άουτ. Οι “πράσινοι” είχαν τον έλεγχο της κατοχής, δεν απειλούσαν σημαντικά, όμως στο 32′, διπλασίασαν τα τέρματά τους με άνεση. Ο Τζούρισιτς με υπέροχη ντρίμπλα βρήκε στον χώρο τον Παλάσιος, ο οποίος με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Τσιντώτα και έκανε το 2-0. Άμεσα, το “τριφύλλι” στο 36′, έχασε σημαντική φάση. Ο Μλαντένοβιτς έκανε τη σέντρα για τον Βέρμπιτς, ο οποίος δεν κατάφερε να “βρει” την μπάλα όπως ήθελε, με την προσπάθειά του να καταλήγει άουτ. Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Παλάσιος ξέφυγε από την άμυνα του Ατρομήτου, όμως ο Ασεβέδο τον έσπρωξε με έκταση του χεριού του στο σπριντ. Η φάση ελέγθηκε από τον VAR και ο Ευάγγελος Μανούχος έδωσε πέναλτι και την αποβολή του Ασεβέδο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σπόραρ, ο οποίος έγραψε εύκολα το 3-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Η στιγμή που ο Ασεβέδο δέχεται την κόκκινη κάρτα από τον Ευάγγελο Μανούχο. (INTIME Sports)

Το “τριφύλλι” ξεκίνησε εξίσου δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους, με τον Παλάσιος να “πιάνει” την κεφαλιά μετά από τη σέντρα του Μλαντένοβιτς, όμως ο Τσιντώντας έδιωξε με δυσκολία. Ο ρυθμός είχε πέσει, όμως στο 59ο λεπτό, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έφτασε στην επίτευξη ακόμη ενός τέρματος. Το λάθος στην άμυνα του Ατρομήτου, έδωσε την ευκαιρία στον Σπόραρ να βγει “τετ-α-τετ” με τον Τσιντώντα. Η άμυνα πρόλαβε, ο Σλοβένος φορ έδωσε στον Τζούρισιτς, η μπάλα κόντραρε πάνω στον αντίπαλό του και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας των δυτικών προαστίων για το 4-0. Οι Περιστεριώτες στο 71’… άγγιξαν το γκολ. Σε μία αντεπίθεση, ο Ανγκέλσκι βγήκε απέναντι στον Λοντίγκιν, όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο Ζέκα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο για το φετινό του ντεμπούτο, όμως στο 86ο λεπτό, δέχθηκε την κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στην προσπάθειά του να διεκδικήσει την μπάλα. Το… κερασάκι στην τούρτα για τους “πράσινους” έβαλε ο Γερεμέγιεφ. Ο Κώτσιρας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Παλάσιος γύρισε την μπάλα με κεφαλιά και ο Γερεμέγιεφ… έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 5-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Η στιγμή που ο Ζέκα δέχεται την κόκκινη κάρτα, λίγα λεπτά μετά από την έλευσή του στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου για το ντεμπούτο του. (INTIME Sports)

ΓΚΟΛ: 3′, 59′, Τζούρισιτς, 32′ Παλάσιος, 45’+1′ Σπόραρ (πεν.), 90’+2′ Γερεμέγιεφ
ΔΟΚΑΡΙ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: / 44′ Γκονζάλεθ
ΚΟΚΚΙΝΗ: 86′ Ζέκα / 45′ Ασεβέδο
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Ατρόμητος στα επτά παιχνίδια του πρωταθλήματος, έχει αγωνιστεί στα πέντε ματς με δέκα παίκτες.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Σένκεφελντ, Γεντβάι (58′ Αραό), Βαγιαννίδης (79′ Κώτσιρας), Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν, Βιλένα (57′ Ζέκα), Τζούρισιτς (79′ Ιωαννίδης), Παλάσιος, Βέρμπιτς, Σπόραρ (69′ Γερεμέγιεφ).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Τσιντώντας, Τζαβέλλας, Ασεβέδο, Κεσχρίντα (88′ Κιβρακίδης), Ντε Μποκ, Γκονζάλεθ (57′ Φριντζόνσον), Έρλινγκμαρκ, Καμαρά, Γιουμπιτάνα (46′ Ιμερέκοφ), Βαλένσια (69′ Αντζιέλσκι), Βέργος (69′ Κουέν).