“Πέταξε” μέσα στο Πανθεσσαλικό κι ελπίζει!

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος κόντρα στον Βόλο, του οποίου επικράτησε με 2:0 στην 9η αγωνιστική των playoffs και παρέμεινε… ζωντανός για την υπόθεση της τρίτης θέσης.

Ο “δικέφαλος του βορρά” έκανε το καθήκον του κόντρα στον Βόλο και νίκησε με 2:0 στο Πανθεσσαλικό, διατηρώντας τις ελπίδες του για την εξασφάλιση της τρίτης θέσης. Με ενδεχόμενη νίκη στην Τούμπα την τελευταία αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ μπορεί να απομακρύνει τον Ολυμπιακό από την τρίτη θέση και να εξασφαλίσει το εισιτήριο του Europa League για την επόμενη σεζόν.

Οι “ασπρόμαυροι” είχαν την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 12ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπράντον Τόμας έκανε ωραία ατομική ενέργεια, περνώντας δύο-τρεις παίκτες, αλλά ο Πίρινεν τον έκοψε την τελευταία στιγμή, προτού σουτάρει και ο Αυγερινός μπλόκαρε την μπάλα. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο του έλειπε η μεγάλη ευκαιρία. Στο 28′, ο “δικέφαλος του βορρά” κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ντάντας έδωσε στον Ζίβκοβιτς κι εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αυγερινού με ωραίο διαγώνιο σουτ. Στο 36′, ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Ζίβκοβιτς έκανε τη σέντρα, ο Μπράντον Τόμας πήρε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά. Ο Κωνσταντέλιας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Ζίβκοβιτς δεν έκανε καλό τελείωμα και ο Αυγερινός μπλόκαρε εύκολα. Λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Πιρές.

Στο δεύτερο μέρος, το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα. Στο 57ο λεπτό του αγώνα, ο “δικέφαλος του βορρά” κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του, παίρνοντας ένα πιο ασφαλές προβάδισμα. Ο Σβαμπ έκανε ωραία σέντρα, ο Μπράντον Τόμας πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αυγερινού για το 2:0. Δύο λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ είχε νέα ευκαιρία, με τον Μπράντον Τόμας να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ και τον Αυγερινό να τον προλαβαίνει, μπλοκάροντας την μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλήρως την υπεροχή του παιχνιδιού και ήλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό. Η συνέχεια στην αναμέτρηση ήταν ανάλογη και ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμά του, παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με 2:0.//Τ.

ΓΚΟΛ: 28′ Ζίβκοβιτς, 57′ Μπράντον Τόμας
Κίτρινες: 37′ Μεσκίδα
Κόκκινη: 45+1′ Πιρές
Δοκάρι:-

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Αυγερινός, Τάχατος, Πίρινεν, Ασλανίδης, Σι, Μεταξάς, Κάτσε (88′ Λούνα), Οικονομόπουλος (64′ Τριανταφύλλου), Καρτάλης (76′ Άλχο), Μεσκίδα (76′ Τσοκάνης), Πιρές.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Λύραντζης, Νασμπεργκ, Κεντζιόρα, Ντάντας, Σβαμπ (71′ Σοάρες), Κωνσταντέλιας, Μπίσεσβαρ (79′ Τζίμας), Ζίβκοβιτς (71′ Ελ Καντουρί), Μπράντον Τόμας (82′ Ρικάρντο).