“Λύγισε” την Λαμία ο Ατρόμητος

Πιο επιθετική και “διψασμένη” για τη νίκη η ομάδα του Περιστερίου, πήρε τη νίκη με 3-1 στο “Άγγελος Ράμφος” κόντρα στους Φθιώτες, για την 25η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Σάσα Ίλιτς ήταν πιο αποτελεσματική και ουσιαστική, σ’ ένα ματς με πολλές φάσεις και εξαιρετικό ρυθμό. Με την Λαμία να γνωρίζει πριν την έναρξη πως έχει εξασφαλίσει την είσοδό της στα πλέι οφ μετά την ισοπαλία του Αστέρα με την Κηφισιά και τους γηπεδούχους να ψάχνουν το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, το ματς αναμένονταν με ενδιαφέρον.

Ο Ατρόμητος εκκίνησε το ματς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Μόλις στο δεύτερο λεπτό, μετά από ωραία κάθετη πάσα προς τον Γιουμπιτάνα ο οποίος θα μπει στην περιοχή, θα υποδεχτεί όμορφα τη μπάλα, πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Στο 16’ οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να πετύχουν δεύτερο τέρμα, με τον Αγκιμπού Καμαρά να έχει χώρο μπροστά του να κάνει το σουτ με τον γκολκίπερ της Λαμίας να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έκαναν την πρώτη τους φάση.

Ωραία ενέργεια του Τσιλούλη, ο οποίος απέφυγε έναν αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή έκανε και το σουτ με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει τη μπάλα.

Οκτώ λεπτά μετά την… προειδοποίηση η Λαμία έφτασε στην ισοφάριση με πανέμορφο γκολ.

Ο Μαρτίνεθ έκανε ωραία προσπάθεια, ο Κούντε προσπάθησε να τον κόψει με φάουλ, με τον παίκτη των φιλοξενούμενων την ώρα που ήταν κάτω στο έδαφος να βγάζει μια ωραία μπαλιά στον Σλίβκα.

Η άμυνα των γηπεδούχων σταμάτησε για φάουλ, αλλά ο διαιτητής άφησε το πλεονέκτημα και ο μέσος της Λαμίας αφού πέρασε και τον Τσιντώτα πλάσαρε σε κενή εστία.

Στο 38’ ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR το πέναλτι ακυρώθηκε.

Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1.

Στο 49’ η Λαμία «άγγιξε» το δεύτερο γκολ, όταν ο Καρλίτος έγινε αποδέκτης της μπάλας εκτός περιοχής έκανε το διαγώνιο σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι και εν συνεχεία ο Μαρτίνεθ έκανε την κεφαλιά για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με τον επόπτη να σηκώνει τη σημαία για οφσάιντ.

Μέσω VAR αποδείχθηκε πως ο βοηθός είχε δίκαιο και το γκολ δεν θα μετρήσει, καθώς ο Μαρτίνεθ ήταν μπροστά από την άμυνα του Ατρόμητου.

Στο 61’ ο Ατρόμητος θα πάρει ξανά προβάδισμα στο σκορ. Σουτ του Βαλένσια, ο Κοσέλεβ θα αποκρούσει, αλλά η μπάλα θα φτάσει στον Ανγκιέλσκι, ο οποίος πριν τρία λεπτά είχε περάσει στο παιχνίδι και από κοντά θα τη στείλει στα δίχτυα.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος θα μείνει με παίκτη λιγότερο. Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον Γιουμπιτάνα, με τους γηπεδούχους να μένουν με δέκα παίκτες.

Ο Κάρολ Ανγκιέλσκι αποδείχθηκε η «χρυσή αλλαγή» για τον Ίλιτς, καθώς στο 81’ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ κάνοντας το 3-1 για την ομάδα του Περιστερίου.

Η Λαμία όμως δεν τα παράτησε και στο 86’ κατάφερε να μειώσει το σκορ, ωστόσο μετά από υπόδειξη του VAR το γκολ ακυρώθηκε για σπρώξιμο στον Τζαβέλλα.

Στα υπόλοιπα λεπτά του ματς δεν άλλαξε το σκορ και το 3-1 έμελλε να είναι το τελικό.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (‘Ιλιτς): Τσιντώτας, Τσακμάκης, Τζαβέλλας, Αθανασίου (73’ Ντε Μποκ), Κεσχριντά, Γκονθάλεθ, Κούντε (89’ Βρακάς), Καμαρά (58’ Κούεν), Γιουμπιτάνα, Βέργος (58’ Ανγκιέλσκι), Βαλένσια (89’ Έρλινγκμαρκ)

ΛΑΜΙΑ (Βόκολος): Κοσέλεβ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ, Νούνιες (66’ Στάνκο), Τζανδάρης (46’ Σαντάνα), Σλίβκα, Καρλίτος (66’ Μάλτσι), Μαρτίνεθ (77’ Τόσιτς), Τσιλούλης (85’ Τσούκαλος).