“Καθάρισε” σε ένα ημίχρονο η ΑΕΚ

Η “Ένωση” έκανε το… καθήκον της κόντρα στον Παναιτωλικό, επικρατώντας 3-0 στην “Opap Arena” για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα βρήκε γκολ από τρεις αμυντικούς της Βίντα, Ρότα και Μουκουντί, πετυχαίνοντας τα δύο στο πρώτο μέρος, όπου “κλείδωσε” ουσιαστικά το τρίποντο.

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες μετά τη βαριά ήταν από τον ΟΦΗ στην Κρήτη, επικρατώντας 3-0 του Παναιτωλικού στην “Opap Arena” στο πλαίσιο της για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική της Super League. Οι Βίντα και Ρότα έκαναν το 2-0 στο πρώτο μέρος, με τον Μουκουντί να γράφει το 3-0 στο 88ο λεπτό και να ξεσηκώνει τον κόσμο. Πλέον, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα βρίσκεται στην 3η θέση με 14 βαθμούς, όσους και ο ΠΑΟΚ, στο -5 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Mε το… πόδι στο γκάζι μπήκε στην αναμέτρηση η ΑΕΚ κλείνοντας από τα πρώτα δευτερόλεπτα τον Παναιτωλικό στα καρέ του. Οι πρώτες καλές στιγμές ήταν με τον Αραούχο, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει επικίνδυνα τους Αγρινιώτες. Η μεγαλύτερη στιγμή για την ΑΕΚ ήρθε στο 13ο λεπτό, με τον Ελίασον να κάνει τη σέντρα, τον Μάνταλο την κεφαλιά και την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Καπίνο. Η “Ένωση” συνέχισε σε δυνατό ρυθμό, ψάχνοντας το γκολ. Αρχικά απείλησε με τον Μάνταλο, στη συνέχεια με τον Γιόνσον, ενώ και η προσπάθεια του Αραούχο ήταν άστοχη. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα σφυροκοπούσε την αντίπαλη άμυνα χάνοντας τεράστια ευκαιρία για γκολ. Ο Μάνταλος έκανε την πάσα, ο Αραούχο βρέθηκε ανενόχλητος και έκανε το σουτ, με τον Καπίνο να μπλοκάρει.

Στο 34ο λεπτό όμως, η “Ένωση” βρήκε δίχτυα. Ο Ελίασον εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Βίντα να πηδά ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά να γράφει το 1-0, πανηγυρίζοντας το τρίτο φετινό του τέρμα. Η ΑΕΚ χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Στο 36ο ο Ελίασον… μπούκαρε στην περιοχή και έβγαλε σέντρα πάρε-βάλε στον Ρότα που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Ο Σενγκέλια έκλεψε τη μπάλα από τον Χατζισαφί, μπήκε στην περιοχή, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε, ο Πέδρο πήρε το ριμπάουντ όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με πιο αργό ρυθμό και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να γίνουν απειλητικές στα αντίπαλα καρέ. Μετά από εξαιρετική συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ η μπάλα κατέληξε στον Ρότα που έκανε το σουτ, με τον Έλληνα κίπερ να μπλοκάρει. Η “Ένωση” συνέχισε να είναι περισσότερο κινητική. Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό στο δεύτερο μέρος, ήρθε με εξαιρετική αντεπίθεση. Ο Σενγκέλια έστρωσε στον Πέρεζ που έκανε το σουτ με τον Μουκουντί να σταματά την προσπάθειά του. Οι παίκτες του Παναιτωλικού συνέχισαν να πιέζουν για να βρουν το γκολ, με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει εντυπωσιακά το εξαιρετικό σουτ του Ντουάρτε και να κρατά ανέπαφη την εστία του. Σαφώς φτωχότερο το δεύτερο μέρος, όπου η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα κρατά τις δυνάμεις της και διαχειρίζεται το υπέρ της 2-0.

Στο 88ο λεπτό, ήρθε και τρίτο τέρμα για τους “κιτρινόμαυρους”, ξανά από στημένη φάση. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στον Μουκουντί, ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι πίεσαν, έψαξαν και τέταρτο τέρμα και το βρήκαν με τον Ζίνι, όμως αυτό ακυρώθηκε καθώς ο Πέτρος Μάνταλος ήταν εκτεθειμένος.

Έτσι, το 3-0 διατηρήθηκε έως το τέλος, με την ΑΕΚ να βρίσκεται στην τρίτη θέση με 14 βαθμούς σε ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ και στο -5 από τον πρώτο Ολυμπιακό.

Γκολ: 34′ Βίντα, 36′ Ρότα, 88′ Μουκουντί
Κίτρινες: – / 65′ Πέρες, 84′ Μλάντεν