Πετάει για την κορυφή ο ΠΑΟΚ!

Ο “δικέφαλος του βορρά” άνοιξε για ακόμη μία φορά τα… φτερά του, επικρατώντας με 3:2 του Λεβαδειακού στην Τούμπα και “φτερούγισε” δυνατά για το κυνήγι της πρώτης θέσης στη Super League.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ο “δικέφαλος του βορρά” είχε την κατοχή της μπάλας και ο Λεβαδειακός είχε παθητικό ρόλο στον αγωνιστικό χώρο. Στο 2′ έγινε η πρώτη φάση με τους γηπεδούχους, καθώς ο Ντάντας έπιασε την κεφαλιά από κοντά, αλλά ήταν άστοχος. Στο 10′, ο ίδιος ποδοσφαιριστής κατάφερε να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Ο Νάρεϊ πήρε την κάθετη του Κάργα, πάτησε στην περιοχή, γύρισε στον Ντάντας και ο τελευταίος πλάσαρε εύστοχα για το 1:0. Ένα λεπτό αργότερα, ο Λεβαδειακός απάντησε, καθώς ο Λούα-Λούα κέρδισε πέναλτι και ο Μουτίνιο το εκτέλεσε εύστοχα, μετά από πέντε λεπτά που διήρκησε και ο επανέλεγχος από το VAR. Στο 18′, η ομάδα της Βοιωτίας είχε ακόμη μία καλή στιγμή, με τον Λούα-Λούα να κάνει το γύρισμα και η περίεργη τροχιά της μπάλας, την προσέκρουσε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού. Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή του αγώνα και αναζητούσε τρόπους να απειλήσει. Στο φινάλε του ημιχρόνου, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πήρε εκ νέου προβάδισμα, με τον Βήχο να απομακρύνει με κακό τρόπο, στρώνοντας την μπάλα στον Ντάντας, ο οποίος ευστόχησε για το 2:1, που αποτέλεσε σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει πλήρως την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 50′, οι “ασπρόμαυροι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Νάρεϊ να κάνει το γύρισμα και τον Κωνσταντέλια να βρίσκεται μόνος του με την εστία, αλλά το πλασέ του έφυγε ψηλά άουτ. Στο 61′, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σημειώσουν και τρίτο γκολ στο ματς, θέτοντας γερά τις βάσεις για τη νίκη. Ο Νάρεϊ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κάργας πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, γυρίζοντας την μπάλα στο δεύτερο και ο Κουλιεράκης έγραψε το 3:1. Στο 66′ και σε μία αδράνεια της άμυνας του ΠΑΟΚ. ο Τσάπρας έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στους αμυντικούς των γηπεδούχων και κατέληξε στα δίχτυα, βάζοντας εκ νέου τον Λεβαδειακό μέσα στο παιχνίδι. Στο 78′ και το 85′, η ομάδα της Βοιωτίας έφτασε κοντά στην ισοφάριση με ευκαιρίες του Τόρο και του Γερεμέγεφ, ενώ 87′, ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 4:2 με τον Ολιβέιρα να πλασάρει άουτ σε τετ-α-τετ. Εν τέλει, το 3:2 παρέμεινε έως το τέλος και η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πήρε τη νίκη στην Τούμπα.

ΓΚΟΛ: 10′, 45+4′ Ντάντας, 61′ Κουλιεράκης / 15′ Μουτίνιο, 66′ Τσάπρας
Κίτρινες: 12′ Κοτάρσκι, 69′ Νάρεϊ, 76′ Κωνσταντέλιας / 27′ Νταμπό, 45+3′ Βινίσιους, 87′ Παναγιώτου