Πέρασε από τον Βόλο και κοιτάζει ψηλότερα!

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1:0 της ομάδας της Μαγνησίας, στην 26η και τελευταία αγωνιστική της Super League, βρίσκεται στο -7 από την κορυφή και κοιτάζει play offs.

Δυναμικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ ο οποίος απείλησε από νωρίς, ψάχνοντας το γκολ. Πρώτη καλή στιγμή στο 6ο λεπτό, με τους Αουγκούστο και Μπράντον να συνδυάζονται τέλεια και τον Νάρεϊ να μην προλαβαίνει τη μπάλα προ κενής εστίας. Ο “δικέφαλος του βορρά” συνέχισε να σφυροκοπά αδιάκοπα την άμυνα του Βόλου. Ο Ζίβκοβιτς τροφοδότησε τον Νάρεϊ, με τον τελευταίο να σουτάρει και τη μπάλα να βρίσκει στα σώματα. Στη συνέχεια, ο Μπράντον βρέθηκε στην περιοχή των Θεσσαλών και εκτέλεσε με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει, ενώ στη συνέχεια ο Κωνσταντέλιας έφτασε δύο φορές μπροστά τον κίπερ του Βόλου, χωρίς να καταφέρει να βρει δίχτυα. Οι προσπάθειες των παικτών του Λουτσέσκου όμως απέδωσαν καρπούς στο 30ο λεπτό, με τον Μπράντον να ανοίγει το σκορ για τον ΠΑΟΚ. Ο Νάρεϊ πάτησε περιοχή, γύρισε στον Τόμας, ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 1:0, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Ο “δικέφαλος του βορρά” συνέχισε να είναι κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1:0.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες κυκλοφόρησαν τη μπάλα, χωρίς να σημειώσουν κάποια σημαντική φάση στα πρώτα λεπτά. Στο 59ο λεπτό, ο Βόλος είχε την πρώτη υποψία φάσης μετά την εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς, χωρίς όμως η μπάλα να έρθει σε επαφή με παίκτη των Θεσσαλών. Έπειτα, ο ΠΑΟΚ απάντησε, με τους Μπράντον και Κωνσταντέλια να συνδυάζονται και τον δεύτερο να σουτάρει, με τη μπάλα να σταματά στα σώματα. Πρώτη σημαντική απειλή για τον Βόλο στο 68ο λεπτό. Ο Οζέγκοβιτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε τον Κοτάρσκι και έκανε το σουτ με τον Κουλιεράκη να σταματά τη μπάλα. Ο Σέρβος πήρε το ριμπάουντ, με τον Σβαμπ να καλύπτει και να σώζει για τον ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά, με τον Τάισον να δοκιμάζει το σουτ, τη μπάλα να περνά κόρνερ και τον Κουλιεράκη να πιάνει την κεφαλιά από την εκτέλεσή του και να περνά άουτ. Στα τελευταία λεπτά, καμία από τις δύο ομάδες δεν δημιούργησε σημαντική προϋπόθεση για γκολ, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 1:0.

Ο ΠΑΟΚ έκανε τη δουλεία του στον Βόλο, επικράτησε 1:0 με μοναδικό σκόρερ της αναμέτρησης τον Τόμας Μπράντον και βρίσκεται στο -7 από την κορυφή (εφόσον κερδίσει ο Παναθηναϊκός). Έκλεισε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος με θετικό αποτέλεσμα και πλέον κοιτάζει… τα play off.

Ο Βόλος από την άλλη, μετά τη νίκη του Άρη επί του ΠΑΣ έπεσε στην 6η θέση της βαθμολογίας με 39 βαθμούς.//

Γκολ: 30′ Τόμας Μπράντον
Κίτρινες: 85′ Ντέλετιτς / 49′ Σάστρε, 87′ Ράφα Σοάρες

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Σι, Λούνα, Τσοκάνης (90′ Καρτάλης), Ντέλετιτς, Πιρές (88′ Κάτσε), Τσιρίνος (82′ Τάχατος), Οζέγκοβιτς

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σοάρες, Κουλιεράκης, Κάργας, Σάστρε, Σβαμπ (76′ Ντάντας), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ (75′ Ελ Καντουρί), Κωνσταντέλιας (66′ Τάισον), Τόμας (66′ Ολιβέιρα)