ΠΑΟΚ… έξι αστέρων στην Τούμπα!

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε εκπληκτική εμφάνιση κι επικράτησε με 6:0 του Ιωνικού Νίκαιας, επιστρέφοντας στα νικήφορα αποτελέσματα, για την 25η αγωνιστική της Super League.

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε ένα πληθωρικό ημίχρονο -στο οποίο σημείωσε τέσσερα τέρματα- για να “καθαρίσει” τη νίκη στην Τούμπα και να επιστρέψει στις νίκες μετά την ισοπαλία (0:0) με τον ΠΑΣ Γιάννινα στους “Ζωσιμάδες”. Πλέον, ο “δικέφαλος του βορρά” έχει 51 βαθμούς και παρέμεινε στην τέταρτη θέση, ενώ ο Ιωνικός εξακολουθεί να έχει 15 πόντους, όντας στην 13η θέση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι “ασπρόμαυροι” άρχισαν με ιδανικό τρόπο την αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό, χάρη σε… αυτογκόλ του Ρομαό. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε την κατοχή της μπάλας και ήλεγχε απόλυτα την αναμέτρηση, ούσα ήδη μπροστά στο σκορ. Στο 19΄, ο Ιωνικός είχε καλή ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Σεμπά βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μετά από αντεπίθεση, αλλά έκανε κακό τελείωμα και δεν απείλησε τον Κοτάρσκι. Στο 24′, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Κωνσταντέλια να σκοράρει στα γενέθλιά του. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Νάρεϊ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη, ο οποίος δεν μπόρεσε αρχικά να αποσοβήσει το γύρισμα προς την εστία του. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Νάρεϊ έκανε υπέροχη σέντρα και ο Τόμας τελείωσε τη φάση με όμορφο πλασέ για το 3:0. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισε να κάνει… πάρτι στην Τούμπα και στο 30′ πέτυχε τέταρτο γκολ. Ο Ζίβκοβιτς έκανε επίδειξη της άψογης τεχνικής του κατάρτισης, πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και… έσκαψε τον Χουτεσιώτη με υποδειγματικό τρόπο. Οι “ασπρόμαυροι” συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το ευρύ 4:0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ιωνικός έμεινε με δέκα παίκτες μετά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Μασάς στο 49ο λεπτό και έκανε πιο εύκολο το έργο του ΠΑΟΚ. Στο 53′, ο “δικέφαλος του βορρά” είχε ακόμη μία ευκαιρία στο ματς, με τον Χουτεσιώτη να νικάει τον Τόμας σε τετ-α-τετ. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισε να έχει πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού και κυκλοφορούσε την μπάλα. Στο 62′, η ομάδα της Νίκαιας έκανε ευκαιρία, προσπαθώντας να μειώσει στο σκορ. Ο Σεμπά έκανε ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ και το παράλληλο γύρισμά του δεν κατάφερε να φτάσει στον Μάντζη. Τα υψηλά ποσοστά κατοχής, έφεραν τον ΠΑΟΚ σε ακόμη μία τελική προσπάθεια, με τον Τάισον να πιάνει εκπληκτικό σουτ από μακριά, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη. Ο “δικέφαλος του βορρά” έκανε συντήρηση δυνάμεων, όντας εμφατικά μπροστά στο σκορ και κυκλοφορούσαν την μπάλα σε όλο το μήκος και το πλάτος του γηπέδου. Στο 90+1′, ο Τζίμας έκανε το 6:0 για τον ΠΑΟΚ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη κι έγραψε ιστορία ξεπερνώντας τον Γιώργο Κούδα.//

ΓΚΟΛ: 2′ Ρομαό (αυτ.), 24′ Κωνσταντέλιας, 28′ Τόμας, 30′ Ζίβκοβιτς, 54′ Κεντζιόρα, 90+1′ Τζίμας
Δοκάρι: 68′ Τάισον
Κίτρινες: 33′ Κάνιας, 44′ Μασάς
Κόκκινη: 49′ Μασάς

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κετζιόρα, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (58′ Ελ Καντουρί), Ντάντας, Νάρεϊ (59′ Νάρεϊ), Κωνσταντέλιας (71′ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς (76′ Ρικάρντο), Μπράντον Τόμας (71′ Τζίμας).

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Ρουμπουλάκου, Κάνιας, Αντούνες, Μασάς, Λοβέρα (77′ Πογκοσιάν), Σεμπά (77′ Τσιριγώτης), Μάντζης (77′ Μάνος)

ΠΑΟΚ: Εκτός έδρας με Βόλο ΝΠΣ (12/3)
Ιωνικός: Εντός έδρας με Αστέρα Τρίπολης (12/3)