Όρθιος στην Τρίπολη ο Παναιτωλικός

Ο Αστέρας κρατούσε στα χέρια του μία μεγάλη νίκη που του έδινε πολλές ελπίδες για είσοδο στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, ωστόσο το όνειρο των πλέι οφ απομακρύνθηκε με γκολ του Οικονόμου στο 90’+2′, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-2, δίνοντας έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη της παραμονής που δίνουν οι Αγρινιώτες.

Αστέρας και Παναιτωλικός μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις σε ένα χορταστικό ματς στην Τρίπολη, το οποίο δεν ανέδειξε νικητή, αλλά οι φιλοξενούμενοι έχουν λόγο να χαμογελούν. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη πήρε έναν σημαντικό βαθμό σε μία δύσκολη έδρα και γκρέμισε τα όνειρα των Αρκάδων, καθώς δυσκολεύει πλέον η συμμετοχή στα πλέι οφ της Super League.

To παιχνίδι άρχισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν μία μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 3′. Ο Ντίας έκλεψε την μπάλα, πάτησε στην περιοχή, εκτέλεσε, απέκρουσε ο Γραμματικάκης και ο ποδοσφαιριστής των Αγρινιωτών δεν κατάφερε ούτε με τη δεύτερη να σκοράρει. Απάντησαν στο 10′ οι γηπεδούχοι. Ο Μπαρτόλο πάτησε περιοχή, κοντρόλαρε εξαιρετικά με το στήθος, εκτέλεσε αλλά δεν βρήκε εστία. Ο Παναιτωλικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην Τρίπολη λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους. Ο Γιαμπλόνσκι έχασε τη μπάλα και ο Ντίας την έκλεψε έξυπνα και έφυγε στην κόντρα, για να νικήσει με όμορφο πλασέ τον Γραμματικάκη για το 1-0 στο 42′. Ωστόσο, ο Αστέρας έφθασε στην ισοφάριση πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μιριτέλο με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Μπήκε δυνατό στο δεύτερο 45λεπτο ο Αστέρας, σπαταλώντας μία καλή στιγμή στο 51′. Από λάθος της άμυνας του Παναιτωλικού, ο Ρεγκίς πάτησε περιοχή, εκτέλεσε υπό την πίεση του Οικονόμου και αστόχησε. Στο επόμενο λεπτό, ο Καρέλης σκόραρε με ωραίο γυριστό σουτ, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Τελικά, οι Αρκάδες πήραν προβάδισμα στην αναμέτρηση στο 65ο λεπτό. Ο Καλτσάς εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και έφερε τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Τζουκάνοβιτς να παίρνει δυνατή κεφαλιά και να εκτελεί τον Στεργιάκη, για να διαμορφώσει το 2-1. Στο 79′ ακυρώθηκε και πάλι γκολ των φιλοξενούμενων για οφσάιντ. Πλασέ του Χουάνπι, απέκρουσε με δυσκολία ο Γραμματικάκης, ο Τορεχόν πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά σηκώθηκε ξανά το σημαιάκι. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 90’+2′. Ο Χουάνπι εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, με τον Οικονόμου να παίρνει την κοντινή κεφαλιά και να ισοφαρίζει για τον Παναιτωλικό.

ΓΚΟΛ: 45’+2′ Μιριτέλο, 65′ Τζουκάνοβιτς / 42′ Ντίας, 90’+2′ Οικονόμου
Κίτρινες: 67′ Γκος / 23′ Χουάνπι, 34′ Ντουάρτε, 59′ Μλάντεν, 90’+5′ Λομονάκο

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Γραμματικάκης, Καστάνιο (93′ Μάντζης), Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες (86′ Χουχούμης), Λύρατζης, Γκος (70′ Βαλιέντε), Γιαμπλόνσκι, Μπαρτόλο, Κρεσπί (86′ Παλάσιος), Καλτσάς, Μιριτέλο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης (75′ Τσάβες), Οικονόμου, Μπρούνο Ντουάρτε (66′ Χατζηθεοδωρίδης), Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες, Χουάνπι, Φρεντερίκο Ντουάρτε (75′ Ζοάο Πέδρο), Καρέλης (75′ Στάγιτς), Ντίας (84′ Λομονάκο).