Όλα στο… μηδέν στο Περιστέρι

Ατρόμητος και Αστέρας Τρίπολης μοιράστηκαν από έναν βαθμό στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική της Super League, καθώς δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ και με το τελικό 0-0, οι γηπεδούχοι έμειναν όρθιοι, αν και έπαιζαν με παίκτη λιγότερο για σχεδόν 40 λεπτά.

Συνεχίστηκε η παράδοση των δύο ομάδων στις ισοπαλίες, καθώς είναι το 5ο συνεχόμενο παιχνίδι ανάμεσα σε Ατρόμητο και Αστέρα Τρίπολης, είτε επίσημο, είτε φιλικό, που λήγει χωρίς νικητή. Πάντως, οι Περιστεριώτες έφθασαν τους τρεις βαθμούς και ξεκόλλησαν από τον πάτο της βαθμολογίας, ενώ οι Αρκάδες ανέβασαν τη συγκομιδή τους στους οκτώ βαθμούς.

Καλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας και την πίεση των γηπεδούχων να ξεκινάει από την μεσαία γραμμή. Αμφότερες βρήκαν από μία φορά δίχτυα στο πρώτο τέταρτο, ωστόσο τα γκολ και των δύο ομάδων ακυρώθηκαν λόγω οφσάιντ. Στο 10′ ο Αντζιέλσκι και στο 15′ ο Καλτσάς σκόραραν, όμως κινήθηκαν εκτεθειμένοι στην πλάτη της άμυνας. Στο 19′ ο Ατρόμητος απείλησε με σουτ του Κούντε και τρία λεπτά αργότερα, ο Αστέρας είχε μία σπουδαία ευκαιρία, με τον Σουρλή να βγαίνει τετ-α-τετ από πάσα του Μπαρτόλο, αλλά ο Τσιντώτας μπλόκαρε το σουτ. Χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, το δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, με το 45λεπτο να λήγει φυσιολογικά και αναμενόμενα χωρίς σκορ, με τις δύο ομάδες να έχουν από τρεις τελικές και μόλις δύο των Αρκάδων να βρίσκουν στόχο στην αντίπαλη εστία.

Η πρώτη τελική στο στόχο για τους Περιστεριώτες ήρθε μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Αγκιμπού Καμαρά επιχείρησε ένα μακρινό σουτ στο 51′ και ο Παπαδόπουλος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε. Στη συνέχεια, οι ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο άλλαξαν, με τον Κούντε να αντικρίζει την απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μάντζη στο 56′. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επωφεληθούν από το αριθμητικό πλεονέκτημα στον υπολειπόμενο χρόνο, που δεν είχε σημαντικές ευκαιρίες, όπως όλο το παιχνίδι. Μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή ένα σουτ του Καλτσά στο 77′ εκτός περιοχής, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Τσιντώτας.