Όλα στο… μηδέν στο Αγρίνιο

Το “Γήπεδο Παναιτωλικού” μπορεί να μην… ντύθηκε στα λευκά λόγω της “Barbara”, όμως είχε “λευκή” ισοπαλία (0:0) μεταξύ των Αγρινιωτών και του Αστέρα Τρίπολης για την 21η αγωνιστική της Super League. Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό και παραμένουν στη μέση της βαθμολογίας.

Τα πρώτα 10 λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με τον Παναιτωλικό να έχει την κατοχή. Στο 12ο λεπτό ο Σενγκέλια εκτέλεσε ένα φάουλ, με την κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο να περνάει άουτ. Η αναμέτρηση είχε πολύ χαμηλό ρυθμό και οι φάσεις ήταν σαν το… νερό στην έρημο, με τη σκοπιμότητα και την τακτική να υπερτερούν. Οι δύο ομάδες δεν έπαιρναν ρίσκα και προσπαθούσαν να απειλήσουν μόνο από μακρινές στατικές φάσεις, οι οποίες δεν τους απέφεραν… καρπούς. Στο 44′ ήρθε η μοναδική σπουδαία στιγμή του πρώτου μέρους. Οι παίκτες του Αστέρα συνεργάστηκαν άψογα, με τον Κρέσπι να πλασάρει μέσα από την περιοχή και τον Κοντογιάννη να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 55ο λεπτό ο Μπαρτόλο εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα μέτα από κόντρες έφτασε στον ξεχασμένο Καστάνιο, όμως ο αμυντικός των φιλοξενούμενων έκανε πολύ κακό τελείωμα από το ύψος της μικρής περιοχής. Ο Παναιτωλικός δεν έβρισκε τρόπο να απειλήσει την εστία του Παπαδόπουλου, παρά το γεγονός ότι είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια. Στο 74′ ήρθε η πρώτη σημαντική στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Ζοάο Πέδρο βγήκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, όμως πλάσαρε ψηλά άουτ. Στο 83ο λεπτό ο Ριέρα μπήκε στην περιοχή, όμως το πλασέ του πέρασε άουτ.//