O Τσούμπερ έκλεισε το… μάτι στην κορυφή!

Με τον Ελβετό μεσοεπιθετικό να σκοράρει δύο φορές, η ΑΕΚ κέρδισε τον Άρη με 3:1 στην “OPAP Arena” και βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή της Super League, περιμένοντας το αποτέλεσμα της Λεωφόρου!

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας (περιμένοντας το αποτέλεσμα του ντέρμπι Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός) βρίσκεται η ΑΕΚ, η οποία αν και καρδιοχτύπησε, επικράτησε του Άρη με 3:1 στην “OPAP Arena”. Πλέον η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, βρίσκεται τρεις βαθμούς πάνω από τον Παναθηναϊκό και έξι πάνω από τον Ολυμπιακό.

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα για την ΑΕΚ, η οποία μόλις στο δεύτερο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Λιβάι Γκαρσία έδωσε υπέροχη πάσα στον Αραούχο, ο οποίος με το κεφάλι δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Κουέστα, παρόλο που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση. Η απάντηση του Άρη ήταν άμεση. Στο 6′ ο Καμάτσο βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά από πλάγια θέση, με το σουτ του να περνάει δίπλα από το δοκάρι. Οι Θεσσαλονικείς στο 10′ σπατάλησαν ακόμα μία καλή στιγμή, με τον Νταρίντα να εκτελεί, αλλά την μπάλα να περνά άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της “Ένωσης” με τον Γκατσίνοβιτς, αλλά η προσπάθεια του Σέρβου πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Κουέστα, που έδειξε να ελέγχει την φάση. Στο 18′ απείλησε ξανά ο Αραούχο από το ίδιο περίπου σημείο με τη φάση του δεύτερου λεπτού. Ο Ελίασον έκανε τη γλυκιά σέντρα από τα δεξιά και ο αρχηγός της ΑΕΚ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Ο ρυθμός πάγωσε στη συνέχεια, εξαιτίας και του σοβαρού τραυματισμού του Μπράμπετς. Στο 36′ η “Ένωση” άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα με τον Γκαρσία, αφού ο Ετέμπο ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ελίασον. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άρης έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Πάλμα δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι. Ο Ιτούρμπε πήρε το… ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Αθανασιάδη εξουδετερωμένο.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στην αρχή του δεύτερου, η ΑΕΚ έγινε απειλητική. Ο Γκατσίνοβιτς δοκίμασε τα πόδια του με την μπάλα να περνά εκτός εστίας. Στο 55′ ο Αραούχο, έχασε το… άχαστο. Ο Λιβάι Γκαρσία του πέρασε τρομερή πάσα, ο Αργεντινός βρέθηκε μόνος μπροστά από τον Κουέστα, αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη του είπε και πάλι “όχι”. Στο 71′ ήταν η σειρά του Πάολο Φερνάντες να απειλήσει με σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά απελπιστικά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Άρης άγγιξε το γκολ. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Νταμπό έπιασε την κεφαλιά, ο Αθανασιάδης έμεινε… άγαλμα, αλλά η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα. Μία ανάσα από το γκολ έφτασαν οι γηπεδούχοι στο 79′. Ο Τσούμπερ έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Κουέστα με τρομερή απόκρουση κράτησε το μηδέν. Η ΑΕΚ βρήκε αυτό που έψαχνε στο 82′ με τον Στίβεν Τσούμπερ. Ο Ελβετός πήρε την μπάλα στο ημικύκλιο της περιοχής και με απίθανο σουτ και με τη συμβολή του δοκαριού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ άγγιξε το τρίτο τέρμα, αλλά η προσπάθεια του Πινέδα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κουέστα. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, “κλείδωσε” τη νίκη με τον Τσούμπερ να κερδίζει τον τερματοφύλακα του Άρη δεύτερη φορά!

ΓΚΟΛ: 36′ Γκαρσία (πεν.), 82, 90′ +5′ Τσούμπερ / 45′ +1′ Ιτούρμπε
Κίτρινες: 20′ Γκατσίνοβιτς, 86′ Ρότα, 86′ Φερνάντες / 24′ Ετέμπο, 39′ Ιτούρμπε, 86′ Καμάτσο, 86′ Νταμπό