Ο Πέδρο… λύτρωσε τον Παναιτωλικό!

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, τα “καναρίνια” πήραν την ισοπαλία με 2:2 κόντρα στον αήττητο μέχρι στιγμής Λεβαδειακό στα πλέι άουτ μετά από ένα συναρπαστικό ματς στο Αγρίνιο.

Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο… ζωηρά στην αναμέτρηση και μόλις στο 2ο λεπτό απείλησε με το σουτ του Χουχούμη να περνάει άουτ. Λίγο λεπτά αργότερα, ο Μάρτενσον ανέτρεψε τον Βρακά μέσα στην περιοχή και ο Λεβαδειακός κέρδισε πέναλτι, μετά και από τον έλεγχο του VAR. Ο Νίκας έστειλε την μπάλα πρώτα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ανέστη που έπεσε σωστά και ύστερα στα δίχτυα για το 1:0 υπέρ των Βοιωτών. Στο 13′ μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πάλι, ωστόσο το πλασέ του Βρακά μετά από την πάσα του Γιαννιώτα, κατέληξσε στο δοκάρι του Ανέστη. Οι Βοιωτοί είχαν διαρκώς το “πάνω χέρι”, όμως ο Παναιτωλικός ανέβασε “στροφές” και στο 27′ έγινε απειλητικός με το σουτ του Χουάνπι να καταλήγει στα χέρια του Γκροθ, ο οποίος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 31′, το πλασέ του Κολοβού δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Γκροθ, ο οποίος έδιωξε, όμως πλέον τα “καναρίνια” έδειχναν εμφανώς βελτιωμένα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Γερεμέγιεφ έκανε το γέμισμα, ο Νίκας πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη και έτσι ο Λεβαδειακός έκανε το 2:0 σε αρκετά κομβικό σημείο, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια.

Ο Λεβαδειακός ξεκίνησε δυναμικά παίρνοντας πέναλτι για ανατροπή του Καρέλη από τον Γκροθ σε μεταβίβαση στην πλάτη της άμυνας του Λεβαδειακού, όμως η απόφαση του Σιδηρόπουλου πάρθηκε πίσω μετά την παρέμβαση του VAR. Ο Λεβαδειακός είχε την υπεροχή, όμως με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, το σύνολο του Γιάννη Αναστασίου βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ντίας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ζοάο Πέδρο κατάφερε να νικήσει τον Βινίσιους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 2:1 για τα “καναρίνια”.  Ο Παναιτωλικός είχε καλύτερη κυκλοφορία πλέον και στο 64′ σπατάλησε ευκαιρία με το πλασέ του Χουάνπι να μην ανησυχεί ιδιαίτερα τον Γκροθ. Ο ρυθμός της αναμέτρησης “έπεσε” με τους φιλοξενούμενους να θέλουν να… παίξουν και με το χρόνο ως σύμμαχο. Στο 77′ ο Ντουάρτε πήρε την κεφαλιά για τους γηπεδούχους, όμως ο Γκροθ μπλόκαρε. Οι δυο ομάδες πλέον δεν ήταν τόσο “ζεστές” χωρίς να σπαταλούν κάποια ευκαιρία. Στο 88′, ο Μπουζούκης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, ο Παζ έβαλε την κόντρα και στη συνέχεια ο Έλληνας χαφ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο επιβεβαιώθηκε μετά από τον έλεγχο του VAR για ανατροπή στον Μάρτενσον. Ο Πέδρο ανέλαβε την εκτέλεσή του και ευστόχησε, χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στα “καναρίνια”.//Γ.

ΓΚΟΛ: 60′, 102′ (πεν.) Ζ. Πέδρο / 10′, 44′ Νίκας (πεν.)
ΔΟΚΑΡΙ: 13′ Βρακάς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29′ Χουχούμης, 72′ Αποστολάκης, 83′ Βοΐλης, 102′ Ανέστης / 33′ Νίκας, 67′ Σαχπεκίδης, 82′ Γιαννιώτας, 90+4′ Γκροθ
ΚΟΚΚΙΝΗ: –

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον, Χουχούμης (66′ Ντουάρτε), Στάγιτς, Μάρτενσον, Ντίας (80′ Μπουζούκης), Κολοβός (46′ Πέδρο), Χουάνπι, Μόρσεϊ (66′ Σενγκέλια), Καρέλης (80′ Βοΐλης).

Λεβαδειακός (Γιάννης Πετράκης): Γκροθ, Παζ, Βινίσιους (65′ Τζημόπουλος), Λιάγκας, Τσάπρας, Μεχία, Χάμοντ (81′ Μπελμόντε), Νίκας, Γιαννιώτας (82′ Συμελίδης), Βρακάς (46′ Σαχπεκίδης), Γρεμέγιεφ (90′ Σακό).

Παναιτωλικός: Εκτός με Ατρόμητο (06/05)
Λεβαδειακός: Εκτός με Λαμία (06/05)