Ο ΠΑΣ πήρε μαζί του την Κηφισιά στη δεύτερη κατηγορία (highlights)

Μπορεί οι Γιαννιώτες να είχαν ήδη υποβιβαστεί, ωστόσο έδειξαν μεγάλο πάθος στο "Μιχάλης Κρητικόπουλος" της Καισαριανής, πήραν την πρώτη τους νίκη έπειτα από 2,5 μήνες και με το τελικό 3-2, οδήγησαν την ομάδα των βορείων προαστίων στην επιστροφή της στη Super League 2.

Η Κηφισιά ήταν αυτή που είχε το βαθμολογικό κίνητρο στην αναμέτρηση και μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Νίνης εκτέλεσε το φάουλ και ο Τεττέι πήρε μια δύσκολη κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου απείλησαν και με σουτ του Ματέους Σάντος στο 12′ και ένα λεπτό μετά ήρθε η απάντηση από τον ΠΑΣ, με το πλασέ του Κύρκου που έφυγε δίπλα από την εστία. Σε ένα παιχνίδι που είχε καλό ρυθμό, η Κηφισιά ευτύχησε να προηγηθεί στο 26′ από στημένη φάση. Ο Νίνης με περίτεχνη απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0, με τον Αθανασίου να πέφτει στη γωνιά του και να μην μπορεί να αποσοβήσει το γκολ. Πάντως, οι Γιαννιώτες βρήκαν την ισοφάριση άμεσα. Οι φιλοξενούμενοι αναπτύχθηκαν υπέροχα, με τον Κόντε να τροφοδοτεί με τακουνάκι τον Ροσέρο. Αυτός πρόλαβε τον Νικοπολίδη και με ωραίο τσίμπημα της μπάλας έγραψε στο 36′ το 1-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με την Κηφισιά να έχει μία μεγάλη ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Σάντος τροφοδότησε τον Τεττέι, αυτός έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Ο Αθανασίου βρήκε την μπάλα και το οριζόντιο δοκάρι την απομάκρυνε. Στο 65′ οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, ωστόσο το γκολ του Πρίτσα ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ πάνω στον Λιάσο. Η ομάδα των βορείων προαστίων συνέχισε να απειλεί και στο 70′ είχε μία σπουδαία στιγμή. Ο Πρίτσας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τεττέι με δυνατό σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΣ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Πρίτσας πήρε την μπάλα και με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε το 2-1 στο 74′ με τον Μπεγκάλα. Σε φάση διαρκείας στα καρέ της Κηφισιάς, ο Τζίνο με ωραίο τακουνάκι βρήκε τον Μπεγκάλα, αυτός πλάσαρε και αφού η μπάλα βρήκε στο πόδι του Βαφέα, κατέληξε στα δίχτυα του Νικοπολίδη. Στο 82′ η Κηφισιά έφθασε στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οζέγκοβιτς. Οι γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ που θα τους κρατήσει ζωντανούς στη μάχη της παραμονής, αλλά ο Ροσέρο έβαλε τέλος στα όνειρά τους. Ο Κολομβιανός στο 90’+3′ έγραψε με σουτ μέσα από την περιοχή το τελικό 3-2.

ΓΚΟΛ: 26′ Νίνης, 81′ (πεν.) Οζέγκοβιτς / 36′, 90’+3′ Ροσέρο, 74′ Μπεγκάλα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 17′ Σολόα, 42′ Σπίνος, 54′ Γκόμπελιτς / 25′ Εραμούσπε, 34′ Πανάγου, 47′ Κύρκος, 81′ Σομποτσίνσκι

Κηφισιά: Νικοπολίδης, Σπίνος, Βαφέας, Σολόα (83′ Γιόβαντσιτς), Νίνης (46′ Μενέντεθ), Πρίτσας, Κλωναρίδης (41′ λ. τρ. Μιλίτσεβιτς), Μιλίτσεβιτς, Τεττέι, Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΣ Γιάννινα: Αθανασίου, Πανάγου, Κιάκος (71′ Σόρια), Εραμούσπε, Σομποτσίνσκι, Κύρκος (70′ Μίνα), Καραχάλιος (71′ Μπεγκάλα), Λιάσος, Τζίμας (68′ Τζίνο), Ροσέρο, Κόντε (89′ Παμλίδης).