Ο ΠΑΣ πήρε… ανάσα με ανατροπή!

Μετά από 12 παιχνίδια χωρίς νίκη, ο “Άγιαξ της Ηπείρου”, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει στους “Ζωσιμάδες” με 3:2 επί του Παναιτωλικού, σε ένα κομβικό αποτέλεσμα για την προσπάθειά του να παραμείνει στα “σαλόνια” της Super League.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση πιέζοντας ψηλά την μπάλα και “πάτησε” πιο εύκολα περιοχή στα πρώτα λεπτά. Στο 10′, τα Γιάννινα απείλησαν με το σουτ του Παμλίδη να καταλήγει στην αγκαλιά του Ανέστη. Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι… δικαιώθηκαν και “άνοιξαν” το σκορ του αγώνα, καθώς ο Παμλίδης με ωραίο σουτ από μπαλιά του Ροσέρο, κατάφερε να νικήσει τον Ανέστη για το 1:0. Ο Παναιτωλικός παρά το γεγονός πως δεν είχε βρει τους κατάλληλους χώρους, κατάφερε στο 24′ να βρει το τέρμα της ισοφάρισης. Ο Χουάνπι μετά από κλέψιμο ψηλά και πολύ ωραία επίθεση, με ωραίο και… φαλτσαριστό σουτ, κέρδισε τον Τσιντώτα, ισοφαρίζοντας σε 1:1. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, όμως λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, στο 39ο λεπτό, ο Παμλίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς το σουτ του μετά από την πάσα του Μορέιρα, κατέληξε άουτ από ευνοϊκή θέση και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 56ο λεπτό, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να αποκτήσουν προβάδισμα, καθώς μετά το φάουλ του Χουάνπι, ο Καρέλης έκανε την προβολή από κοντά για το 2:1 υπέρ της ομάδας από το Αγρίνιο. Ο “Αίαντας” της Ηπείρου έψαξε σύντομα την ισοφάριση και στο 60ο λεπτό, ο Μλάντεν βρήκε την μπάλα με το χέρι και οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Ανέστης νίκησε τον Εραμούσπε, όμως στην επόμενη προσπάθεια ο Παμλίδης πήρε το “ριμπάουντ” για το 2:2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο ΠΑΣ είχε πλέον την υπεροχή στο ματς και στο 74′ “άγγιξαν” το τρίτο γκολ, με το σουτ του Εραμούσπε από κοντά να καταλήγει στο δοκάρι της εστίας του Ανέστη. Στο 77′ και μετά από την παρέμβαση του VAR, δόθηκε πέναλτι για χέρι του Μάρτενσον. Ο Εραμούσπε πήγε στην “άσπρη βούλα” και αυτή τη φορά δεν λάθεψε για το 3:2 και την ολική ανατροπή για τον ΠΑΣ. Στο 83′, το σύνολο του κόουτς Αναστασίου προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως το σουτ του Ντουάρτε πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι Ηπειρώτες κράτησαν τη συγκέντρωσή τους στα τελευταία λεπτά και έτσι επιβλήθηκαν με 3:2, πανηγυρίζοντας μια πολύ σημαντική νίκη με εμφατικό τρόπο.//Γ.

ΓΚΟΛ: 14′, 60′ Παμλίδης, 77′ Εραμούσπε (πεν.) / 24′ Χουάνπι, 56′ Καρέλης
ΔΟΚΑΡΙ: 74′ Εραμούσπε
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 53′ Μπιλμπάο, 54′ Σόρια, 90+1′ Παμλίδης / 60′ Μλάντεν, 69′ Αναστόπουλος
ΚΟΚΚΙΝΗ:

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Μορέϊρα (82′ Τζήμας), Ροσέρο (87′ Μπορταγκαράι), Παμλίδης, Εραμούσπε, Τζίνο, Λιάσος (51′ Μπιλμπάο), Μπάλαν.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον, Μλάντεν, Στάγιτς (68′ Αναστόπουλος), Μάρτενσον (85′ Σενγκέλια), Ντίας, Ξενιτίδης (71′ Ντουάρτε), Χουάνπι (84′ Πέντρο), Κολοβός (84′ Μπουζούκης), Καρέλης.

ΠΑΣ Γιάννινα: Εκτός με Ιωνικό (29/04)
Παναιτωλικός: Εντός με Λεβαδειακό (29/04)