Ο ΠΑΟΚ ξέσπασε στον Βόλο!

Ο “δικέφαλος του βορρά” έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό κι επικράτησε με το εμφατικό 4:2 της ομάδας από τη Μαγνησία, για την 4η αγωνιστική των playoffs του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ άφησε γρήγορα πίσω του την ήττα στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” από τον Ολυμπιακό κι έβγαλε αντίδραση στην 4η αγωνιστική των playoffs του πρωταθλήματος. Οι “ασπρόμαυροι” επιβλήθηκαν του Βόλου ΝΠΣ κι έφτασαν στους 60 βαθμούς στα playoffs.

Η αγωνιστική διάθεση ήταν σαφής από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πίεζαν ψηλά, θέλοντας να ανακτούν την μπάλα κοντά στην εστία του Κλέιμαν, ενώ παράλληλα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων με την μπάλα στην κατοχή τους. Μόλις στο 4ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλή στιγμή. Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ντάντας, ο Ίνγκασον έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 6′, ο ίδιος ποδοσφαιριστής έπιασε εκ νέου την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά αυτή τη φορά δεν λάθεψε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν για το 1:0. Στο 16′, οι “ασπρόμαυροι” κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Κάργας έκανε εκπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Βόλου, ο Νάρεϊ ακολούθησε και πλάσαρε εύστοχα απέναντι στον Κλέιμαν για το 2:0. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισε να έχει την υπεροχή και έφτασε σε τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο. Ο Ολιβέιρα συνδυάστηκε όμορφα με τον Τάισον, ο οποίος γύρισε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και ο Νάρεϊ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με το 3:0 στο σκορ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Ντάντας να προσθέτει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο. Στο 47′, οι γηπεδούχοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Τάισον να φτάνει κοντά στην τρίτη του ασίστ, αλλά ο Ολιβέιρα πλάσαρε στην κίνηση έστειλε την μπάλα άουτ. Το ματς είχε χαμηλότερο τέμπο στο δεύτερο μέρος, αλλά οι “ασπρόμαυροι” είχαν τον έλεγχο. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Κώστα Μπράτσου κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 58ο λεπτό. Ο Μεταξάς βρήκε με διαγώνια μπαλιά τον Άλχο, ο οποίος έκανε τη σέντρα στο σημείο του πέναλτι και ο Τσοκάνης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφη κεφαλιά για το 4:1. Εν συνεχεία, ο ΠΑΟΚ άγγιξε το 5:1. Ο Ίνγκασον προσπάθησε με κεφαλιά να χριστεί ξανά σκόρερ, αλλά ο Λούνα αποσόβησε τον κίνδυνο. Ο “δικέφαλος του βορρά” παρέμενε σε θέση ισχύος καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν έδωσα δικαίωμα στον Βόλο να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση. Στα εναπομείναντα λεπτά, η ομάδα της Μαγνησίας βρήκε τρόπο να μειώσει περαιτέρω, κάνοντας το 4:2 με τον Οζέγκοβιτς στο 88′, μετά από ωραία κάθετη του Ντέλετιτς. Εν τέλει, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με το εμφατικό 4:2 στην Τούμπα κι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.//

ΓΚΟΛ: 6′ Ίνγκασον, 16′, 28′ Νάρεϊ, 45+4′ Ντάντας / 58′ Τσοκάνης, 88′ Οζέγκοβιτς
Κίτρινες: 72′ Γκάγκι