Ο ΟΦΗ έδειξε… τα δόντια του με ανατροπή!

Οι Κρητικοί αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να δείξουν ποιος είναι το “αφεντικό”, επικρατώντας με το εμφατικό 4:1 επί της Λαμίας για την τρίτη αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση έχοντας καλύτερη κυκλοφορία μπάλας, όμως μόλις στο 7ο λεπτό από ένα λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ο Βέργος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση χωρίς να τα καταφέρει. Η κατοχή άνηκε στους Κρητικούς, ωστόσο στο 21ο λεπτό ο Νούνιες κέρδισε φάουλ σε καλή θέση. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το φάουλ, η άμυνα του ΟΦΗ δεν κατάφερε να απομακρύνει και η μπάλα στρώθηκε στον Μαρτίνεθ, ο οποίος εκτέλεσε με τη μία και νίκησε τον Μανδά για το 1:0. Μαρτίνεθ και Ντε Βινσέντι απείλησαν ξανά χωρίς αποτέλεσμα, με την ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας να βελτιώνει την εικόνα της. Στο 29′ ήταν σειρά του Μπάκιτς με κεφαλιά να απειλήσει, ενώ δέκα λεπτά αργότερα και με τον ρυθμό να είναι… πεσμένος, ο Νέιρα έχασε καλή ευκαιρία με κεφαλιά. Στο 42′, ο Ντίκο με ένα φοβερό σουτ, κέρδισε τον Γκαραβέλη για την ισοφάρισε σε κομβικό σημείο. Οι Κρητικοί είχαν το… μομέντουμ και στο 45′, το σουτ του Μεγιάδο έξω από την περιοχή, βρήκε πάνω στον Ντε Βινσέντι και μετά κατέληξε στα δίχτυα για την ολική ανατροπή λίγο πριν την ανάπαυλα του αγώνα.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδιζε καλύτερα τους χώρους στο γήπεδο, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει την τελική πάσα που θα του έδινε… προβάδισμα ασφαλείας. Στο 58′, ο Γκαραβέλης ήταν σε… ετοιμότητα μετά το σουτ του Ντίκο, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν “στροφές” χωρίς μεγάλη αποτελεσματικότητα. Στο 77′ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έγινε απειλητικός με μια κεφαλιά, όμως στην αντεπίθεση, το σύνολο του Νταμπράουσκας βρήκε γκολ με τον Τοράλ μετά από γύρισμα του Λάρσον για το 3:1, βάζοντας τα “θεμέλια” για μια σπουδαία επικράτηση. Δυο λεπτά αργότερα, στο 81′, ο Μοσκέρα γύρισε προς τον Τοράλ, ο οποίος στόπαρε την μπάλα και με άνεση κατάφερε να σκοράρει για το 4:1, αφού υπήρξε πρώτα “τσεκ” από τον VAR. Η Λαμία βρήκε περισσότερους χώρους στο γήπεδο και στο 90ο λεπτό ο Τόσιτς “άγγιξε” το γκολ με την προσπάθειά του από το ύψος του πέναλτι να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Μανδά. Στο τέλος υπήρξε μια μικρή ένταση ανάμεσα στις δυο ομάδες χωρίς κάτι μεμπτό και έτσι ο ΟΦΗ πανηγύρισε σπουδαία νίκη με το εμφατικό 4:1.

ΓΚΟΛ: 42′ Ντίκο, 45′ Μεγιάδο, 79′, 81′ Τοράλ, / 21′ Μαρτίνεθ
ΔΟΚΑΡΙ: 90′ Τόσιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40′ Νέιρα, 43′ Βούρος, 52′ Μεγιάδο, 62′ Διαμαντής, 90+4′ Φελίπε / 44′ Ντε Βινσέντι, 86′ Σαραμαντάς, 90+4′ Παπαδόπουλος

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης (85′ Γιοχού), Βούρο, Θοράρινσον, Ντιουσέ (68′ Τοράλ), Μεγιάδο, Λάρσον, Ντίκο (79′ Μοσκέρα), Νέιρα (70′ Φελίπε), Μπάκιτς (79′ Περέα).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα (63′ Σαραμαντάς), Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζανδάρης (63′ Μπεχαράνο), Μαρτίνες, Νούνιες, Σιμόν, Καραμάνος 63′ Τόσιτς), Ντε Βινσέντι (63′ Μεντίνα), Βέργος (77′ Μανούσος).