Ο Λεβαδειακός άλωσε την Τρίπολη και έχει… σφυγμό!

Με γκολ του Γιαννιώτα στο 36ο λεπτό, οι Βοιωτοί επικράτησαν εκτός έδρας με 1:0 του Αστέρα και παρέμειναν ζωντανοί στη… μάχη της παραμονής, τέσσερις στροφές πριν τη λήξη των πλέι άουτ.

Ο Λεβαδειακός… άλωσε την Τρίπολη! Οι Βοιωτοί επικράτησαν 1:0 του Αστέρα για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League και έτσι πήραν βαθμολογική ανάσα και συνεχίζουν τη “μάχη” τους για σωτηρία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δοκάρι μόλις στο 3ο λεπτό για τον Αστέρα Τρίπολης! Σέντρα σουτ του Ρεγκίς, η μπάλα σταμάτησε στην οριζόντια δοκό του Γκροφ. Πολύ καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό στο 6′, με τον Νίκα να αναγκάζει τον Τσιφτσή σε δύσκολη επέμβαση. Μετά από ένα δυνατό ξεκίνημα με μία καλή φάση για κάθε ομάδα, ο ρυθμός έπεσε. Στο 30′ είχαμε διπλή ευκαιρία για τους Βοιωτούς. Η άμυνα των Αρκάδων έκανε λάθος, ο Γερεμέγεφ πήρε την μπάλα στην περιοχή, ο Τσιφτσής απέκρουσε το τετ-α-τετ και ο Παναγιώτου στη συνέχεια έκανε το σουτ, αλλά μέσα από τις κόντρες, η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Απάντηση στο επόμενο λεπτό (31′) από τον Αστέρα, με τον Μπαράλες να πιάνει ένα σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πήγε άουτ. Ο Λεβαδειακός έκανε το 1:0 στο 36′! Ο Γερεμέγεφ πήρε την μπάλα από τα δεξιά, πάτησε στην περιοχή, ντρίμπλαρε ωραία και τροφοδότησε τον Γιαννιώτα, ο οποίος σκόραρε με προβολή. Το γκολ αρχικά δεν μέτρησε για οφσάιντ, ωστόσο μετά την τοποθέτηση των γραμμών η απόφαση άλλαξε. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ένα σουτ του Xάμοντ στο 45′, με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Τσιφτσή και με το 1:0 υπέρ των φιλοξενούμενων πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Γιαννιώτας έκανε το γύρισμα, ο Γερεμέγεφ ήταν μπροστά σε κενή εστία, αλλά ο Ατιένθα έβαλε την προβολή και έσωσε σίγουρο γκολ στο 47′. Οι Βοιωτοί μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και πατούσαν με καλύτερες προϋποθέσεις την περιοχή του Αστέρα. Πρώτη καλή στιγμή για τους Αρκάδες στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Σίτο έφερε την μπάλα στο αριστερό, έκανε το σουτ και ο Γκροφ απέκρουσε με δυσκολία στο 61′. Στο 68′ ο Μπαρτόλο εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά γεμίζοντας στην περιοχή, ο Ιγκλέσιας πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε. Δεν είχαμε μεγάλες τελικές στο ματς και ο Λεβαδειακός κρατούσε με κάθε τρόπο μακριά από την περιοχή του τον Αστέρα. Οι Βοιωτοί άντεξαν και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή τους βρήκε νικητές με 1:0 στην Τρίπολη, αποτέλεσμα που τους κρατάει ζωντανούς στη “μάχη” της παραμονής.

ΓΚΟΛ: – / 36′ Γιαννιώτας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 28′ Γκαρντάφσκι, 53′ Ρεγκίς / 42′ Παζ, 47′ Παναγιώτου, 50′ Mεχία, 76′ Μπελμόν