Ο Ιωαννίδης τον έστειλε ξανά στην κορυφή!

Οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν μία από τις καλύτερες εκτός έδρας εμφανίσεις τους φέτος και επικράτησαν εύκολα με 2:0 του Ατρόμητου στο “Άγγελος Ράμφος”. Εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ και ανέβηκαν εκ νέου στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν μία σπουδαία ευκαιρία μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Ρομπάιγ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Κώτσιρα, βγήκε τετ α τετ με τον Μπρινιόλι, όμως ο Σάρλια πρόλαβε και έδιωξε με τάκλιν σε κόρνερ. Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πήραν τον έλεγχο της μπάλας, ωστόσο τους σταμάτησε… η διακοπή στο 11ο λεπτό. Μετά από σχεδόν μισή ώρα έγινε η επανέναρξη. Ο Κλεϊνχέισλερ απείλησε με μακρινό σουτ στο 18′, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ με τη βοήθεια του Γιαννιώτη. Στο 31′ ο Μαντσίνι έχασε διπλή ευκαιρία για να σκοράρει, όταν μετά το πρώτο του τελείωμα νικήθηκε από τον Έλληνα πορτιέρε, ενώ στο… ριμπάουντ έστειλε την μπάλα αρκετά μέτρα ψηλά. Στο 43′ ο Ιωαννίδης ευνοήθηκε από μία κόντρα στο όριο της περιοχής, εκτέλεσε με δύναμη αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου ήταν και πάλι εκεί.

Το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ιδανικό για τους “πράσινους”. Μόλις στο 49ο λεπτό, εκμεταλλεύτηκαν ένα λάθος του Μαυρομμάτη, η μπάλα έφτασε στον Ιωαννίδη ο οποίος με μία τρομερή ενέργεια πέρασε τρεις αντιπάλους του και έστειλε τη μπάλα στην πάνω γωνία του Γιαννιώτη με το αριστερό, ανοίγωντας το σκορ. Στο 59′ ο σκόρερ του “τριφυλλιού” ανατράπηκε από τον Μαυρομμάτη μέσα στην περιοχή, με τον Ευαγγέλου να καταλογίζει πέναλτι. Ο Έλληνας φορ ανέλαβε την εκτέλεσε και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 61′. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ο αγώνας απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους δύο προπονητές να κάνουν αρκετές αλλαγές.

ΓΚΟΛ: 49′, 61′ Ιωαννίδης

Κίτρινες:
Κόκκινη:
Δοκάρι:

Στατιστικό: Στο αντίστοιχο χρονικό διάστημα πέρυσι (ολοκλήρωση κανονικής περιόδου) Παναθηναϊκός είχε τερματίσει στην 5η θέση με 42 βαθμούς και ο Ατρόμητος 12ος με 23 βαθμούς. Οι “πράσινοι” φέτος τελείωσαν την “regular season” όντες 1οι με 61 πόντους, ενώ οι Περιστεριώτες 8οι με 29 πόντους.//

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες, Καμαρά, Κούεν (79′ Φριντζόνσον), Κλωναρίδης (71′ Ροταρίου), Ρομπάιγ (71′ Τζοβάρας), Τζαβίδας (71′ Κιάρτανσον)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ (76′ Πούχατς), Μάγκνουσον, Σάρλια (59′ Πούγγουρας), Κώτσιρας, Πέρεθ (76′ Τσόκαϊ), Κουρμπέλης, Κλεϊνχέισλερ (69′ Τσέριν), Μαντσίνι, Παλάσιος, Ιωαννίδης