Ο Γκαρσία της έκανε εύκολη τη ζωή!

Παρόλο που για 37′ δυσκολεύτηκε απέναντι στην κλειστή άμυνα του Λεβαδειακού, ο 25χρονος επιθετικός με δύο εξαιρετικές ενέργειες άνοιξε τον δρόμο στην “Ένωση” η οποία επικράτησε τελικά με 3:0 στην “OPAP Arena”.

Στο -1 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο, μείωσε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε στη Νέα Φιλαδέλφεια του Λεβαδειακού με 3:0. Κομβικός γι’ ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ο Λιβάι Γκαρσία με ένα γκολ και ένα κερδισμένο πέναλτι.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης κύλησε χωρίς κάποια καλή στιγμή, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να μπορεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των Βοιωτών. H πρώτη τελική της ΑΕΚ, ήρθε στο 13′ με τον Άμραμπατ να βγάζει την σέντρα από τα δεξιά με τον Λιβάι Γκαρσία να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Στογιάνοβιτς. Το… τοίχος που υπήρχε μπροστά στην εστία του Λεβαδειακού, συνέχισε να δυσκολεύει την “Ένωση”, η οποία κέρδιζε το ένα κόρνερ μετά το άλλο, χωρίς ωστόσο να μπορεί να τα εκμεταλλευτεί. Ο γόρδιος δεσμός για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, λύθηκε στο 37′ με τον Λιβάι Γκαρσία. Ο 25χρονος επιθετικός, εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα κόντρα στο τοίχος, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ έκανε το 2:0 από την άσπρη βούλα με τον Άμραμπατ. Το πέναλτι κέρδισε ο Γκαρσία που απέφυγε τον Τζημόπουλο με υπέροχη κίνηση. Ο Έλληνας στόπερ τον έκοψε αντικανονικά μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι αποβάλλοντας τον Τζημόπουλο με δεύτερη κίτρινη.

Θέλοντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και με μεγάλη ορμή μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51′ σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία με τον Πινέδα, ο οποίος πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Στογιάνοβιτς να αποκρούει ενστικτωδώς. Στο 60′ ο Λεβαδειακός πραγματοποίησε την πρώτη του τελική στο παιχνίδι με τον Νίκα, ο οποίος πλάσαρε υποδειγματικά, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη. Στο 76ο λεπτό, ο Στίβεν Τσούμπερ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, αφού δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στο πέναλτι που κέρδισε ο Φαν Βέερτ. Η “Ένωση” βρήκε το τρίτο τέρμα που έψαχνε, με τον Ολλανδό στράικερ, μετά από εξαιρετική ασίστ του Ελίασον.

ΓΚΟΛ: 37′ Γκαρσία, 45’+3′ Άμραμπατ (πεν.), 83′ Φαν Βέερτ,
ΔΟΚΑΡΙ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 60′ Σιμάνσκι, 90+3′ Γκατσίνοβιτς / 36′, 45’+2′ Τζημόπουλος, 41′ Βινίσιους, 45′ Βρακάς,
ΚΟΚΚΙΝΗ: 45′ + 2′ Τζημόπουλος

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (65′ Μάνταλος), Γιόνσον, Πινέδα (64′ Ελίασον), Άμραμπατ (64′ Γκατσίνοβιτς), Αραούχο (65′ Τσούμπερ), Γκαρσία (72′ Φαν Βέερτ).

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Παζ, Τζημόπουλος, Βινίσιους, Ντεντάκης (80′ Λιάγκας), Μεχία (66′ Συμελίδης), Βρακάς (89′ Κωνσταντινίδης), Χάμοντ (89′ Σαχπεκίδης), Παναγιώτου, Σακό (46′ Νταμπό), Νίκας.

ΑΕΚ: Εκτός με ΠΑΟΚ (19/02)
Λεβαδειακός: Εκτός με Ατρόμητο (20/02)