Ο Ατρόμητος έβαλε… τρικλοποδιά στον Ολυμπιακό!

Η ομάδα του Κρις Κόλμαν δεν επέτρεψε στους “ερυθρόλευκους” να πλησιάσουν περαιτέρω την κορυφή του πρωταθλήματος, καθώς απέσπασαν τον βαθμό της ισοπαλίας (1:1) στο Περιστέρι.

Όπως και στη ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Ατρόμητος έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό και του στέρησε το τρίποντο της νίκης, που θα τον έφερνε στο -4 από την κορυφή της Super League. Η ομάδα του Κρις Κόλμαν παραμένει στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 24 βαθμούς, ενώ οι Πειραιώτες ισοβαθμούν στους 39 με τον ΠΑΟΚ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι “ερυθρόλευκοι” θέλησαν να κυριαρχήσουν από τα πρώτα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ στο Περιστέρι. Μόλις στο 2ο λεπτό, η ομάδα του Μίτσελ “χτύπησε” σε επικίνδυνη αντεπίθεση με τον Μπιέλ, αλλά ο Γιαννιώτης πρόλαβε να μαζέψει την μπάλα πριν τον Μπακαμπού. Στο 13′, ο Ατρόμητος είχε μεγάλη ευκαιρία, με τον Στρούγγη να κάνει την προβολή μετά από κόρνερ του Ροτάριου και ο Πασχαλάκης… πέταξε για να αποσοβήσει το 1:0. Στο 14′, οι γηπεδούχοι είχαν νέα καλή ευκαιρία, με τον Ρομπάιγ να στέλνει την μπάλα άουτ από θέση βολής. Στο 24′, ο Ολυμπιακός απείλησε για να ανοίξει το σκορ. Ο Μπιέλ πάτησε στην περιοχή, έφερε την μπάλα στο αριστερό και σούταρε, αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε εύκολα. Δέκα λεπτά αργότερα, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν νέα τελική, με τον Φορτούνη να σουτάρει χαμηλά προς την… αγκαλιά του Γιαννιώτη. Παρά την πρωτοβουλία των κινήσεων, οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ ο Ατρόμητος… οχυρώθηκε στα αμυντικά του καθήκοντα μετά τις σπουδαίες ευκαιρίες του και το ημίχρονο έληξε δίχως σκορ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι αναζητούσαν τρόπους να ανοίξουν τη σφικτή άμυνα του Ατρόμητου. Στο 50′, ο Εμβιλά έκανε καλό σουτ από μακριά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Γιαννιώτη. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Χάμες βρέθηκε σε τετ-α-τετ, έκανε το πλασέ και ο Γιαννιώτης κράτησε το μηδέν με εντυπωσιακό τρόπο. Η… πολιορκία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο 54′ βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μπιέλ έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Μπακαμπού, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη για το 1:0. Η ομάδα του Κρις Κόλμαν κυνηγούσε το γκολ της ισοφάρισης και στο 61′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζησαΐα να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Εν συνεχεία (64′), οι Περιστεριώτες κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, με τον Φριντζόνσον να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και να κρεμάει τον Πασχαλάκη για το 1:1. Οι “ερυθρόλευκοι” αύξησαν την πίεσή τους, προκειμένου να πάρουν εκ νέου προβάδισμα στο ματς. Από την πλευρά του, ο Ατρόμητος έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή στο 81′. Ο Ροτάριου βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι μόνος του, έκανε το γύρισμα, αλλά η προβολή του Φριντζόνσον σε κενή εστία, κατέληξε άουτ. Στο 91′, ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Χάμες κουβάλησε την μπάλα, πλάσαρε και ο Γιαννιώτης απόκρουσε, διατηρώντας το 1:1 που αποτέλεσε και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 64′ Φριντζόνσον / 54′ Μπακαμπού
Κίτρινες: 68′ Ντε Μποκ / 59′ Μπακαμπού, 67′ Ροντινέι, 75′ Μασούρας