Ο Αστέρας τον… γκρέμισε από την κορυφή!

Οι Αρκάδες “κυρίευσαν” για ακόμη μία φορά τον Παναθηναϊκό στην έδρα τους, επικράτησαν με 1:0 και τον ανάγκασαν να αποχαιρετήσει την κορυφή της Super League για πρώτη φορά στη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Το “τριφύλλι” δεν κατάφερε για ακόμη μία φορά να… ξορκίσει τον κακό του δαίμονα, καθώς έμεινε χωρίς νίκη για έβδομο σερί παιχνίδι παιχνίδι στην Τρίπολη και δέχθηκε τη δεύτερη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα. Πλέον, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς βρίσκεται στη δεύτερη θέση και στο -2 από την κορυφή, στην οποία φιγουράρει η ΑΕΚ του Ματίας Αλμέιδα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι “πράσινοι” έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο, κυκλοφορώντας την μπάλα, προκειμένου να βρουν διαδρόμους για να απειλήσουν την εστία των Αρκάδων. Στο 6′ πραγματοποιήθηκε η πρώτη ευκαιρία, με τον Πέρεθ να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς καραδοκούσε στην περιοχή του Αστέρα και στο 14′ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπερνάρ έκανε το γέμισμα και ο Γκαρντάφσκι πρόλαβε στην τελευταία στιγμή να σταματήσει τον Κουρμπέλη, προτού αγγίξει το 1:0. Στο 20ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία, με τον Καστάνιος να διώχνει εγκαίρως, προτού πλασάρει ο Παλάσιος μόνος του απέναντι στον Παπαδόπουλο. Μετά το μισάωρο, ο Κουρμπέλης αποβλήθηκε και άφησε με δέκα παίκτες την ομάδα του, με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στους Αρκάδες να απειλήσουν δις στο 37′ και στο 42′ αντίστοιχα, δίχως να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας έδειχνε διάθεση, έχοντας την ευκαιρία να αγωνιστεί με παίκτη παραπάνω, κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και είχε την κατοχή της μπάλας. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε περιοριστεί στα 2/3 του γηπέδου και δεν απείλησε την εστία του Παπαδόπουλου στα πρώτα 20 λεπτά του δεύτερου μέρους. Καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Άκη Μάντζιου αναζητούσε το γκολ, ωστόσο δεν απειλούσε υπό τις κατάλληλες συνθήκες την εστία του Μπρινιόλι. Στο 75′, ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Βαγιαννίδη να κάνει την πάσα στον Παλάσιος και ο τελευταίος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Σίτο έκανε τη σέντρα, ο Πούχατς έκανε την κεφαλιά και ο Μπαρτόλο έπιασε εξαιρετικό σουτ, ανοίγοντας το σκορ για τους Αρκάδες. Στο 82′, οι “πράσινοι” είχαν ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Χουάνκαρ να κάνει το γύρισμα και τον Κλεϊνχέισλερ να στέλνει την μπάλα άουτ με σουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τεράστια ευκαιρία και στο 86′, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει εξαιρετικά το σουτ του Ιωαννίδη και στη συνέχεια να πέφτει στα πόδια του Τσόκαϊ, μπλοκάροντας την μπάλα. Εν τέλει, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και ο Αστέρας πήρε σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού.//

ΓΚΟΛ: 80′ Μπαρτόλο
Κίτρινες: 49′ Γκαρντάφσκι, 52′ Μπαράλες, 74′ Μπαρτόλο, 76′ Σίτο, 90+2′ Μπερτόλιο, 90+3′ Ιγκλέσιας / 27′, 33′ Κουρμπέλης,
Κόκκινη: 33′ Κουρμπέλης
Δοκάρι:-

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Ατιένθα, Καστάνιο, Καρμόνα, Άλβαρες, Ιγκλέσιας, Σανταφέ (71′ Μπαρτόλο), Γκαρντάφσκι (55′ Μπερτόγλιο), Σίτο (90+2′ Γκαρσία), Ρεγκίς, Μπαράλες

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Σάρλια, Πούχατς (83′ Χουάνκαρ), Κουρμπέλης, Ρούμπεν, Τσέριν (74′ Τσόκαϊ), Μπερνάρ (67′ Μαντσίνι), Παλάσιος (82′ Κλεϊνχέισλερ), Σπόραρ (67′ Ιωαννίδης)