Ο Άλεξιτς του χάρισε το τρίποντο

Σε έναν αγώνα με πέντε τέρματα, δύο πέναλτι, ανατροπές και σπουδαίο θέαμα, ο Πανσερραϊκός κατάφερε να νικήσει με 3-2 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο “Δημοτικό Αθλητικό Πάρκο Ομόνοιας”, χάρη στο γκολ του Σέρβου επιθετικού στο 90ο λεπτό.

Τα “λιοντάρια” προηγήθηκαν τρεις φορές στην αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Super League. Όπως αποδείχθηκε, η τρίτη ήταν και η φαρμακερή, μιας και ήρθε λίγα λεπτά πριν το φινάλε. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενή τους νίκη, με την οποία έφτασαν τους εννέα βαθμούς και βρίσκονται στην 4η θέση.

Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Χατζηστραβός κέρδισε πέναλτι, μετά από μαρκάρισμα του Καραχάλιου. Ο Πηλέας ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ στο 9′. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ πάντως, μιας και στο 11′ ο Παντελάκης ισοφάρισε με δυνατή κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ. Οι παίκτες του Γκαρσία συνέχισαν να κυριαρχούν και να απειλούν, χάνοντας ευκαιρίες στο 17′ και στο 24′. Εν τέλει βρήκαν το δεύτερό τους τέρμα, με αδύναμο σουτ του Στάικου. Η μπάλα έφτασε στον Κλέιμαν, ο οποίος δεν υπολόγισε καθόλου καλά τη φάση και έκανε ένα τραγικό λάθος για το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ παρουσιάστηκε καλύτερος και προσπάθησε να ισοφαρίσει εκ νέου. Αυτό συνέβη στο 62′, όταν από μία σέντρα του Ροσέρο, η μπάλα έπεσε στα πόδια του Τσαούση και εκείνος νίκησε τον Χόβαν, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Τα “λιοντάρια” κέρδισαν νέο πέναλτι, μόλις πέντε λεπτά αργότερα, ωστόσο αυτή τη φορά ο Πηλέας έστειλε την μπάλα περίπου ένα μέτρο πάνω από την εστία. Η… λύτρωση ήρθε στο 90ο λεπτό, όταν ο Πεταυράκης βρήκε τον Άλεξιτς με μία πολύ ωραία εκτέλεση και ο Σέρβος νίκησε τον Κλέιμαν για να διαμορφώσει το τελικό 3-2. Στο 90’+5′ ο Καραχάλιος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, στην προσπάθεια να κόψει μία αντεπίθεση των γηπεδούχων.

ΓΚΟΛ: 9′ Πηλέας (πεν.), 32′ Στάικος, 90′ Άλεξιτς / 11′ Παντελάκης, 62′ Τσαούσης

Κίτρινες: 54′ Μούργος, 73′ Ουεντραόγκο, 90’+1′ Άλεξιτς, 90’+4′ Μασκανάκης / 45’+2′ Παντελάκης, 78′ Λώλης
Κόκκινες: 90’+5′ Καραχάλιος
Δοκάρι:

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πεταυράκης, Δεληγιαννίδης, Πηλέας (71′ Μασκανάκης), Ουεντραόγκο, Στάικος, Μούργος (71′ Σοφιανός), Χατζηστραβός (54′ Μορέιρα), Άλεξιτς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέϊμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Γκαρό (78′ Λώλης), Τζίνο (87′ Λιάσος), Παμλίδης, Τζίμας (55′ Ροσέρο), Κόντε (87′ Μπάλαν).