Νικήτρια η… ζέστη

Ο Παναθηναϊκός έμεινε ισόπαλος 1:1 με την Χάποελ Μπερ Σεβά στο “Απ. Νικολαΐδης”, στο προτελευταίο του φιλικό πριν τα παιχνίδια με την Ντνίπρο. Η αφόρητη ζέστη, δεν βοήθησε τις δύο ομάδες να δείξουν το πραγματικό τους πρόσωπο.

Θέλοντας να επιβάλει τον δικό του ρυθμό, μπήκε στον αγώνα ο Παναθηναϊκός και μόλις στο έκτο λεπτό απείλησε με τον Σπόραρ, το σουτ του οποίου μπλόκαρε σταθερά ο Μαρτσιάνο. Μέχρι το εικοσάλεπτο, οι Ισραηλινοί ήταν αρκετά παθητικοί και είχαν και τους 11 παίκτες πίσω από την μπάλα. Στο 23′, η Χάποελ δημιούργησε την πρώτη της τελική. Μετά από ωραία ανάπτυξη από αριστερά, ο Κλιμάλα έπιασε το σουτ, χωρίς ωστόσο να απειλεί τον Λοντίγκιν. Τρία λεπτά αργότερα το “τριφύλλι” άγγιξε το 1:0, αλλά ο Σπόραρ δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς το έψαχνε το γκολ και το βρήκε στο 30′ με τον Βέρμπιτς. Ο Μλαντένοβιτς έβγαλε τη σέντρα με τον Σλοβένο να πιάνει την κεφαλιά και αφού βρήκε σε αμυντικό κατέληξε στα δίχτυα. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Χάποελ Μπερ Σεβά ισοφάρισε με τον Στογιάνοφ, ο οποίος κέρδισε τον Λοντίγκιν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με το “τριφύλλι” να ελέγχει τον αγώνα, χωρίς ωστόσο να μπορεί να δημιουργήσει αρκετές φάσεις. Στο 63′ Οι Γερεμέγεφ και Τζούριτσιτς άλλαξαν όμορφα τη μπάλα με τον Σέρβο να μπαίνει στην περιοχή έκανε το διαγώνιο σουτ και ο γκολκίπερ της Χάποελ Μπερ Σεβά να αποσοβεί τον κίνδυνο. Στο 84′ ο Παναθηναϊκός άγγιξε το γκολ. Ο Γερεμέγιεφ, βρέθηκε… φάτσα με το τέρμα, προσπάθησε να πλασάρει αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας αντέδρασε και κράτησε την ισοπαλία στον αγώνα.

Επόμενο και τελευταίο φιλικό των “πρασίνων” είναι την Τρίτη (18/07, 21:00) κόντρα στην Ράγιο Βαγιεκάνο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν (65′ Μπρινιόλι), Κώτσιρας (46′ Βαγιαννίδης), Σιδεράς (65′ Κάτρης), Μάγκνουσον (46′ Φικάι), Μλαντένοβιτς (46′ Χουάνκαρ), Πέρεθ (46′ Τσόκαϊ), Κλεϊχνέισλερ (46′ Ζέκα), Μπερνάρ (46′ Τζούριτσιτς), Παλάσιος (46′ Μαντσίνι), Βέρμπιτς (46′ Αϊτόρ), Σπόραρ (46′ Γερεμέγεφ).

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ: Μαρτσιάνο, Ελχαεμέντ (46′ Μπαριέρο), Αμπουάμπιντ (60′ Σαφούρι), Βίτορ (81′ Μπέρενστειν), Λόπες, Σαμίρ (46′ Γιελχέσκελ), Γκορντάνα (81′ Γκάναχ), Στογιάνοφ (60′ Ελίας), Μπαντάς (70′ Σέφερ), Πέτερσον (70′ Πάουντ), Κλιμάλα.//Κ.