Νίκησε τα… δοκάρια και επέστρεψε στην κορυφή

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς “λύγισε” Παναιτωλικό (2:0) και… κακοτυχία (τρία δοκάρια) στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, ανεβαίνοντας ξανά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας ωστόσο ένα παιχνίδι περισσότερο από την ΑΕΚ.

Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, με τον Μάγκνουσον να το εκτελεί απευθείας και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 7ο λεπτό οι “πράσινοι” συνεργάστηκαν ωραία στην περιοχή των Αγρινιωτών, όμως το κοντινό σουτ του Παλάσιος σταμάτησε πάνω στον Λάρσον. Στα πρώτα 10 λεπτά οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του “τριφυλλιού”. Στο 20′, οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, όμως το σουτ του Μαντσίνι πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Στο 28ο λεπτό ο Σπόραρ έκλεψε την μπάλα στην περιοχή, πέρασε τον Γκρατερόλ και πλάσαρε, με τον Λάρσον να κόβει σωτήρια, λίγο πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα. Στο 35′, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Κουρμπέλη, λίγο έξω από την περιοχή, με το σουτ του αρχηγού του Παναθηναϊκού να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 39ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν. Ο Κώτσιρας σέντραρε στην περιοχή, η μπάλα, μετά από κόντρες, έφτασε στον Κουρμπέλη ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι. Στο 42′, Χουάνκαρ και Μαντσίνι έπαιξαν ωραίο “1-2”, με τον Ισπανό να σουτάρει με δύναμη έξω από την περιοχή και την μπάλα να σταματά ξανά στο δεξί δοκάρι.

Στα πρώτα 10 λεπτά του δεύτερου μέρους, ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, όμως δεν ήταν ψύχραιμος στην τελική πάσα. Στο 56′, ο Μαντσίνι έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Παλάσιος, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και ο Γκρατερόλ απέκρουσε εύκολα. Στο 58ο λεπτό ο Χουάνκαρ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, το οποίο σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στο 60ο λεπτό ο Ντουάρτε εκτέλεσε ένα φάουλ, με την άμυνα του “τριφυλλιού” να μην απομακρύνει σωστά και τον Σενγκέλια να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Μπρινιόλι. Στο 62′, ο Παλάσιος έκλεψε την μπάλα, σούταρε με δύναμη από μακριά, ο Γκρατερόλ απομάκρυνε ασταθώς και ο επευλαύνων Κουρμπέλης “σέρβιρε” στον Μαντσίνι για το 1:0. Στο 76ο λεπτό ο Παλάσιος έβγαλε τετ-α-τετ τον Σπόραρ, ο οποίος “τσίμπησε” την μπάλα, με τον Γκρατερόλ να βγαίνει έγκαιρα και να αποκρούει. Στο 80ο λεπτό ο Ιωαννίδης σέντραρε στα όρια της περιοχής, με τον Κλεϊνχέισλερ να πιάνει ένα μονοκόμματο σουτ, το οποίο πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 84′, ο Τσέριν εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Ιωαννίδη να παίρνει την κεφαλιά, τον Γκρατερόλ να αποκρούει και τον Παλάσιος να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στην επαναφορά. Στο 90+1′, ο Σενγκέλια μπήκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Μπρινιόλι να διώχνει σε κόρνερ.

ΓΚΟΛ: 62′ Μαντσίνι, 84′ Παλάσιος
ΔΟΚΑΡΙΑ: 39′ Κουρμπέλης, 42′, 58′ Χουάνκαρ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43′ Σχένκεφελντ, 83′ Κώτσιρας / 30′ Χατζηθεοδωρίδης, 36′ Λάρσον
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σχένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (86′ Πούχατς), Πέρεθ, Κουρμπέλης (86′ Τσόκαϊ), Τσέριν, Παλάσιος, Μαντσίνι (71′ Κλεϊνχέισλερ), Σπόραρ (77′ Ιωαννίδης)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Γκρατερόλ, Αποστολάκης, Λάρσον, Μαλής, Χατζηθεοδωρίδης (86′ Χουχούμης), Μλάντεν, Μάρτενσον (86′ Νοσιρού), Χουάνπι (71′ Μπουζούκης), Σενγκέλια, Ντουάρτε (71′ Μόρσεϊ), Καρέλης (71′ Πέδρο)

Παναθηναϊκός: Εκτός με Ατρόμητο (12/3)
Παναιτωλικός: Εντός με Λαμία (12/3)