Νίκη-οξυγόνο για τον Λεβαδειακό

Οι ουραγοί Βοιωτοί πραγματοποίησαν την καλύτερή τους εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα, επικράτησαν εντός έδρας με 2:0 του ΟΦΗ και βρίσκονται πλέον στο -1 από την ζώνη της σωτηρίας, με τα πλέι άουτ να αναμένονται συναρπαστικά για τη “μάχη” της παραμονής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Λεβαδειακός μπήκε στα πρώτα λεπτά με διάθεση να πιέσει ψηλά και στο 8′ είχε την πρώτη του καλή στιγμή, αλλά ο Σαχπεκίδης δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα προς τα δίχτυα, έπειτα από γύρισμα του Γιαννιώτα. Στο 15′ ο ΟΦΗ απάντησε, αλλά το σουτ του Μοσκέρα εκτός περιοχής, μπλόκαρε εύκολα ο Γκροφ. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο και στο 21′ άνοιξαν το σκορ. Ο Τσάπρας βρήκε χώρο από τα αριστερά και έκανε πολύ καλή σέντρα, η μπάλα πέρασε από τον Σαχπεκίδη, αλλά ο Διαμαντής στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1:0! Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη με τη ψυχολογία υπέρ της βρήκε και δεύτερο γκολ στο 27′. Ο Γιαννιώτας έκλεψε μια λάθος πίσω πάσα του Λάρσον και έκανε τη σέντρα, με τον Νίκα να πετάγεται στην πορεία της μπάλας, διπλασιάζοντας το προβάδισμα της ομάδας του!
Οι Βοιωτοί προηγήθηκαν με δύο γκολ διαφορά για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 39′ και μετά από άψογη αντεπίθεση, ο Σαχπεκίδης έκανε την κούρσα και σέρβιρε στον Γιαννιώτα, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να νικήσει τον Μανδά από πολύ καλή θέση και το 2:0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΟΦΗ από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου είχε την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για ένα γκολ. Στο 58′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Λάρσον στο δεύτερο δοκάρι, ο Περέα δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα προς την εστία του Γκροφ. Οι Κρητικοί στο 63′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπούν στο παιχνίδι, με τον Μπάκιτς να πλασάρει με φάλτσο από μακριά και τον κίπερ των γηπεδούχων να του λέει “όχι”. Οι Βοιωτοί απάντησαν στο 67′ με τον Νίκα να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μανδά, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο και πέρασε άουτ. Η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας είχε τα ηνία του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν καλή αμυντική λειτουργία και κρατούσαν το υπέρ τους προβάδισμα. Χωρίς φαντασία επιθετικά οι Κρητικοί, δεν βρήκαν κάποιο τέρμα και το σύνολο του Γιάννη Πετράκη πανηγύρισε ένα σημαντικό τρίποντο, κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή.

ΓΚΟΛ: 21′ Διαμαντής αυτ., 27′ Νίκας / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 44′ Σαχπεκίδης, 68′ Μπελμόν, 87′ Λιάγκας, 90+2′ Σκβάρκα / 25′, Διαμαντής 31′ Πασαλίδης, 86′ Τζου