Νίκη… άνασα για τον Ιωνικό

Οι Νικαιώτες πήραν τρεις σημαντικούς βαθμούς στη “μάχη” που δίνουν για την παραμονή τους στη Super League 1, επικρατώντας με 1:0 του Αστέρα Τρίπολης στο “Δημοτικό Γήπεδο Νεάπολης”. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου θα μπει στα playouts με 18 βαθμούς, όντας στην 12η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να σκοράρουν μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Βαλεριάνος εκτέλεσε ένα φάουλ με γέμισμα στην περιοχή, ο Παπαδόπουλος έκανε άστοχη έξοδο και ο Μάντζης τον πρόλαβε, σκοράροντας με κοντινή κεφαλιά. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της μπάλας, έφταναν εύκολα έξω από την αντίπαλη περιοχή, όμως τους έλειπε η σωστή απόφαση στην τελική πάσα. Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου δεν έπαιρναν ρίσκα και αμύνονταν μαζικά, δεχόμενοι ασφυκτική πίεση. Στο 36ο λεπτό ο Μάντζης βγήκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, με τον επιθετικό των γηπεδούχων να προσπαθεί να “κρεμάσει” τον γκολκίπερ του Αστέρα και την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 43ο λεπτό ο Αλάγκμπε δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στο 49ο λεπτό ο Φαντιγκά έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, γύρισε στην περιοχή, ο Μάντζης έκανε το τακουνάκι και ο Άλβαρες έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή. Στο 54′, ο Μάντζης πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής και σούταρε με δύναμη, όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε σταθερά. Στο 59ο λεπτό ο επιθετικός του Ιωνικού εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία. Στο 66′, η άμυνα του Αστέρα Τρίπολης αδράνησε, ο Άλβαρες έδιωξε πάνω στον Φαντιγκά, όμως ο μέσος των γηπεδούχων σούταρε άστοχα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ήλεγχαν πλήρως το ρυθμό και οι Αρκάδες δεν κατάφερναν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις, ούτε να απειλήσουν με αντεπιθέσεις. Οι Νικαιώτες έφτασαν σε μία σπουδαία επικράτηση, διατηρώντας το υπέρ τους 1:0 από το 7ο λεπτό.//

ΓΚΟΛ: 7′ Μάντζης
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 20′ Λοβέρα, 70′ Τσιγκρίνσκι, 90+3′ Χουτεσιώτης / 6′, 43′ Αλάγκμπε, 58′ Μουνάφο, 90+6′ Κωστέας
ΚΟΚΚΙΝΗ: 43′ Αλάγκμπε

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Σόουζα, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Σάκιτς, Ρομαό, Λοβέρα, Φαντιγκά, Κάνιας, Σεμπά, Μάντζης

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Ατιένθα, Κάστανο, Καρμόνα, Άλβαρες, Αλάγκμπε, Τιλίκα (46′ Σανταφέ), Μουνάφο (88′ Προύντζος), Ριέρα (65′ Ζουγλής), Σίτο (88′ Μπερτόλιο), Μπαράλες (65′ Κωστέας)