Μοιράστηκαν βαθμούς, αλλά όχι… συναισθήματα!

Ο ΠΑΟΚ “γλυκοκοίταζε” τη νίκη για να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή της Super League, αλλά ο Ολυμπιακός έμεινε… όρθιος στην κατάμεστη Τούμπα και οι δύο ομάδες έμειναν στο 0:0.

Η Τούμπα δεν ανέδειξε νικήτρια ομάδα για το ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έμεινε στο 0:0 με τον Ολυμπιακό και αμφότερες παρέμειναν… συγκάτοικοι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας από 43 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι άρχισε με καθυστέρηση περίπου είκοσι λεπτών και ο “δικέφαλος του βορρά” μπήκε… φορτσάτος, θέλοντας να κυριαρχήσει στην Τούμπα. Μόλις στο 1ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ απείλησε με τον Νάρεϊ, ο οποίος έστειλε τη σέντρα-σουτ στο δοκάρι από πλάγια θέση. Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε από κοντά το σουτ του Ζίβκοβιτς. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισε να πολιορκεί την εστία των “ερυθρόλευκων” και στο 6ο λεπτό ο Κωνσταντέλιας σούταρε, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει με δυσκολία. Μετά το πρώτο τέταρτο, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει. Το ντέρμπι είχε εξαιρετικό ρυθμό και στο 22′, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν σπουδαία στιγμή με ωραία ατομική ενέργεια του Χάμες, του οποίου του σουτ τράνταξε το δοκάρι του Κοτάρσκι. Μετά το πρώτο μισάωρο, οι ευκαιρίες στην Τούμπα ήταν μοιρασμένες, καθώς ο Ολυμπιακός έβρισκε τρόπους να πατάει στα αντίπαλα καρέ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ και με την ευκαιρία των φιλοξενούμενων σε σουτ του Μασούρα που έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη, το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου μπήκε με τον ίδιο τρόπο, πιέζοντας στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Μίτσελ δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν στο πρέσινγκ πάνω στις μεταβιβάσεις της μπάλας και στο 54′ υπήρξε… πανικός στην περιοχή των “ερυθρόλευκων”. Το σουτ του Κωνσταντέλια βρήκε στα σώματα, η κεφαλιά του Ολιβέιρα δεν βρήκε την εστία του Πασχαλάκη και στη συνέχεια της φάσης η προσπάθεια του Αουγκούστο σταμάτησε στον γκολκίπερ του Ολυμπιακού. Στο 60′ και στο 63′, οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες που δεν απείλησαν ιδιαίτερα με μακρινά σουτ του Εμβιλά και του Κουλιεράκη αντίστοιχα. Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός και οι ευκαιρίες δεν ήταν ανάλογες του πρώτου ημιχρόνου. Εν συνεχεία, η εικόνα δεν άλλαξε από τις δύο ομάδες, με τους προπονητές να ανακατεύουν την… τράπουλα, προκειμένου να βρουν λύσεις μεσοεπιθετικά, έτσι ώστε να φτάσουν στο γκολ. Παρ’ όλα αυτά, στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα στην αναμέτρηση και οι δύο ομάδες “κόλλησαν” στο 0:0 στην Τούμπα.//

ΓΚΟΛ:-
Κίτρινες: 45+1′ Αουγκούστο, 78′ Σάστρε, 90+3′ Ρ. Σοάρες / 69′ Παπασταθόπουλος, 82′ Ροντινέι