Μοιρασιά στο Αγρίνιο

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας στο γήπεδο του Παναιτωλικού (1:1), για την 26η αγωνιστική της Super League, ωστόσο θα εισέλθει στο μίνι πρωτάθλημα των playouts από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, μαζί με τον Λεβαδειακό.

Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά. Η ομάδα της Φθιώτιδας είχε πολύ καλή στιγμή στο 6ο λεπτό. Ο Βέργος βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, σούταρε και η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Γκρατερόλ. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του. Στο 14′, τα “καναρίνια” είχαν την πρώτη τους πολύ καλή στιγμή. Μετά από σέντρα του Ντουάρτε, ο Καρέλης δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε στο γόνατο του Τζανετόπουλου, κατευθύνθηκε προς την εστία και ο Γκαραβέλης απομάκρυνε ενστικτωδώς. Αμφότερες οι πλευρές έδωσαν καλό ρυθμό στον αγώνα, αναζητώντας εκατέρωθεν τρόπους να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Στο 26′, η Λαμία απείλησε για ακόμη μία φορά. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος πήδηξε ανενόχλητος και πήρε την κεφαλιά από την εκτέλεση του φάουλ και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γκατερόλ. Στο 42′, οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα καλή στιγμή. Ο Σιμόν βρήκε την μπάλα στρωμένη εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία των γηπεδούχων. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και αναζητούσε χώρους για να απειλήσει την εστία του Γκρατερόλ. Στο 51′ μάλιστα, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Χουχούμης έκανε την κούρσα και τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γκαραβέλης έχασε την μπάλα από τα χέρια του και ο Καρέλης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 1:0. Στο 56ο λεπτό, ο Παναιτωλικός άγγιξε το δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση. Ο Λάρσον απείλησε με κεφαλιά, αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε σταθερά. Η Λαμία δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης στο 71ο λεπτό. Ο Ντε Βινσέντι έκανε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ και έστειλε την μπάλα στο… παραθυράκι του Γκρατερόλ για το 1:1. Εν συνεχεία, ο Παναιτωλικός πίεζε για να πάρει εκ νέου προβάδισμα, αλλά δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός για την εστία του Γκαραβέλη. Εν τέλει, το 1:1 παρέμεινε έως το τελικό σφύριγμα του διαιτητή και οι δύο ομάδες αποκόμισαν από έναν βαθμό.//

ΓΚΟΛ: 51′ Καρέλης / 71′ Ντε Βινσέντι