Λύτρωση με Τορεχόν στο 93′

Στον τελικό του φιλανθρωπικού τουρνουά που  πραγματοποιείται στον Βόλο, προκρίθηκε ο Παναιτωλικός μετά τη νίκη του επί του Πανσερραϊκού με 3-2, χάρις σε ένα γκολ του Αργεντινού μπακ.

Με πολλές αλλαγές στις συνθέσεις τους και δοκιμές ενόψει της πρεμιέρας της Super League που πλησιάζει, παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες στο Πανθεσσαλικό, προσφέροντας πολύ ωραίο θέαμα.

Ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε στο 6’ με τον Τόμας, ο οποίος υποδέχθηκε ωραία την μπάλα από την ασίστ του Μασκανάκης και πλάσαρε τον Καπίνο. Στο 13’ ο Παναιτωλικός έφερε το ματς στα ίσα με εύστοχο πέναλτι του Καρέλη, ενώ στο 44’ ο Ντίας από το ύψος του πέναλτι μετά από σέντρα του Τορεχόν, έδωσε προβάδισμα στην αγρινιώτικη ομάδα.

Στο 81ο λεπτό ο Γούλερι με ένα ευθύβολο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο, ισοφαρίζοντας σε 2-2, όμως την τελευταία… λέξη στο φιλικό την «είπε» ο Τορεχόν, ο οποίος χάρισε στο 90’+3’ τη νίκη στην ομάδα του με κοντινή προβολή.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Τσοβάν, Δεληγιαννίδης, Τσαγκαλίδης, Αυλωνίτης, Οικονόμου, Θυμιάνης, Σοφιανός, Μασκανάκης, Τόμας, Άλεξιτς. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Τσιλιγγίρης, Χατζηστραβός, Γούλερι, Γκοτζαμανίδης, Πεταυράκης, Μπαϊροβιτς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γκαμπριέλ Σούρερ): Καπίνο, Μ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Μάλης, Λιάβας, Τσιγγάρας, Ξενιτίδης (70’ Φ. Ντουάρτε), Τορεχόν, Μπουζούκης (84’ Κοντούρης), Ντίας (84’ Χατζηθεοδωρίδης), Καρέλης (85’ Βοΐλης).//Κ.