Λαμία για… πλέι οφ, διέλυσε την Κηφισιά

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε… με την πλάτη στον τοίχο μετά το γκολ των φιλοξενούμενων στο 12ο λεπτό, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου ανέτρεψε το σκορ, πήρε εμφατική νίκη με 4-1 και παραμένει στο κυνήγι του Αστέρα.

Τρίποντο… εξάδας για τη Λαμία, που ανέβηκε ξανά στην 7η θέση, έχοντας πλέον 24 βαθμούς, δηλαδή δύο λιγότερους από τους Αρκάδες που παίζουν την Κυριακή (21/01) με τον Παναθηναϊκό. Από την άλλη, η Κηφισιά έμεινε στην τελευταία θέση με 12 πόντους, όσους και ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να… σοκάρουν τους γηπεδούχους. Μόλις στο 12ο λεπτό, ο Τεσέιρα έπιασε κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Λαντρ έκανε προβολή στην πορεία της μπάλας και νίκησε τον Κοσέλεφ. Η απάντηση ήρθε άμεσα, για την ακρίβεια στο 23′. Ο Καρλίτος έβγαλε μία σέντρα και παρά το γεγονός ότι η άμυνα απομάκρυνε σε πρώτο χρόνο, ο Σιμόν πετάχτηκε και ισοφάρισε. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα ήρθε και η ανατροπή, όταν ο Μαρτίνεθ πλάσαρε τον Αναγνωστόπουλο από ευνοϊκή θέση, μετά από κεφαλιά του Ακούνια.

Η Λαμία παρουσιάστηκε στο χορτάρι στον ίδιο… ρυθμό και στο δεύτερο μέρος. Στο 56′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με μακρινό σουτ που απομάκρυνε ο κίπερ της Κηφισιάς. Ωστόσο, δευτερόλεπτα αργότερα ο Καρλίτος εκμεταλλεύτηκε μία ασυνεννοησία της άμυνας, βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε εύστοχα για το 3-1. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 87′, μετά από ωραίο σουτ του νεοεισελθόντα Μάλτσι.

ΓΚΟΛ: 23′ Σιμόν, 37′ Μαρτίνεθ, 56′ Καρλίτος, 88′ Μάλτσι – 12′ Λαντρ

Κίτρινη: 66′ Νούνιες – 70′ Σολόα