Κυρίαρχη στα Φιλαδέλφεια

Η ΑΕΚ δέχτηκε μόλις δύο τελικές από τον ΠΑΟΚ στο 96′, έπαιξε το δικό της ποδόσφαιρο και με δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο επικράτησε με 2-0, ανεβαίνοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα ήρθε στο 14′. Ο Ελίασον έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά. Ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι. Τρία λεπτά αργότερα η “Ένωση” άνοιξε το σκορ. Η πίεση ψηλά των “κιτρινόμαυρων” οδήγησε σε λάθος τον Κοτάρσκι. Ο Γιόνσον μοίρασε στον Μάνταλο, ο οποίος με μία τρομερή σέντρα βρήκε ανενόχλητο τον Ορμπελίν Πινέδα, ο οποίος με κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-0. Από την στιγμή του γκολ και μετά, η ΑΕΚ έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα, είχε την κατοχή μπάλας και κατάφερε να απειληθεί καθόλου από τον ΠΑΟΚ. Στο 40′ η “Ένωση” απείλησε ξανά με τον Πόνσε, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κοτάρσκι.

Με την ίδια τακτική μπήκαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή, ενώ παράλληλα όταν δεν είχε την μπάλα πίεζε ασφυκτικά. Αυτή η συνθήκη δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να σκοράρει και δεύτερο τέρμα η ομάδα του Αλμέιδα. Ο Σιμάνσκι έκλεψε την μπάλα και συνδυάστηκε με τον Πόνσε. Ο Πολωνός έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Ελίασον έκανε το κοντρόλ και με ωραίο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα. Στο 65′ η “Ένωση” είχε κι άλλη τελική με τον Τσούμπερ, ο οποίος δοκίμασε τα πόδια του από μακριά με την μπάλα να περνάει άουτ. Αρκετά λεπτά αργότερα, στο 80′ η ομάδα του Αλμέιδα είχε κι άλλη τελική στην εστία με τον Μουκουντί, με την κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού να σταματάει στην αγκαλιά του Κοτάρσκι. Δύο λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ άγγιξε το 3-0, αλλά το σουτ του Γαλανόπουλου πέρασε άουτ. Η πιο μεγάλη στιγμή των γηπεδούχων έγινε στο 89′ με τον Τσούμπερ, ο οποίος διέσχισε το μισό γήπεδο, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Κοτάρσκι. Στο 96′ απείλησε για πρώτη φορά ο ΠΑΟΚ με τον Σάστρε, αλλά το σουτ του κόντραρε στα σώματα και δεν ανησύχησε τον Τσίτσαν Στάνκοβιτς, όπως και η κεφαλιά του Κουλιεράκη, δευτερόλεπτα μετά.

ΓΚΟΛ: 17′ Πινέδα, 55′ Ελίασον / –
Κίτρινες: 32΄Σιμάνσκι, 87′ Γαλανόπουλος, 90′ + 3′ Πινέδα, 90′ + 4′ Γκατσίνοβιτς / 24′ Ζίβκοβιτς, 29′ Μπάμπα, 80′ Σάστρε, 88′ Τάισον, 89′ Τόμας.
Κόκκινη:
Δοκάρι: 12′ Πόνσε / –
Stats: Ο Αντελίνο Βιερίνια έπαιξε στο 233ο παιχνίδι του στο πρωτάθλημα με τον ΠΑΟΚ και έπιασε στην κορυφή της λίστας συμμετοχών ξένων παικτών της ομάδας τον Βραζιλιάνο Νέτο Γκουερίνο.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι, Μουκουντί, Βίντα, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι (83′ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (65′ Γαλανόπουλος), Πινέδα, Ελίασον (82′ Άμραμπατ), Μάνταλος (64′ Τσούμπερ), Πόνσε (83′ Πισάρο).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (46′ Σάστρε), Εκόνγκ, Νάσμπεργκ (59′ Κουλιεράκης), Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (75′ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Ντεσπόντοφ (60′ Τάισον), Ζίβκοβιτς, Σαμάτα (75′ Τόμας).

Δείτε αναλυτικά τη βαθμολογία της Super League, ΕΔΩ.